Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"FT": Bankructwo Grecji to prezent dla Rosji

0
Podziel się:

W sensie geopolitycznym byłby to prezent dla Rosji - zauważa Sebastian Mallaby z think tanku Rada Stosunków Zagranicznych (CFR)

"FT": Bankructwo Grecji to prezent dla Rosji
(AP Photo/Alexander Zemlianichenko / East News)

Stany Zjednoczone obawiają się, że ewentualne bankructwo Grecji może wepchnąć ten kraj w orbitę Rosji, co dałoby Moskwie wpływ na to należące do NATO państwo i możliwość podsycania wewnętrznych sporów w UE - pisze w poniedziałek "Financial Times".

USA dotychczas przyglądały się z boku żmudnym negocjacjom zadłużonej Grecji z wierzycielami, ograniczając się jedynie do okazjonalnych uwag o potencjalnych skutkach gospodarczych greckiej niewypłacalności. Teraz zaczynają się martwić, że w takim wypadku Rosja zyskałaby wpływ na członka NATO i okazję do siania niezgody między europejskimi sojusznikami Waszyngtonu - pisze brytyjski dziennik w komentarzu redakcyjnym.

- W sensie geopolitycznym byłby to prezent dla Rosji - zauważa Sebastian Mallaby z think tanku Rada Stosunków Zagranicznych (CFR). - Lepiej, żeby Europa nie musiała radzić sobie z Grecją, która należy do NATO, ale nagle zaczyna nienawidzić Zachodu i przymilać się do Rosji.

"FT" przypomina, że od początku konfliktu na Ukrainie Moskwa usiłuje osłabić wewnątrz UE poparcie dla antyrosyjskich sankcji, które wymagają jednomyślności wszystkich 28 krajów, a także wzmacnia prorosyjskie nastroje na Węgrzech i w krajach Europy Południowo-Wschodniej.

Podczas zimnej wojny Grecję uważano za państwo frontowe w walce z forsowanym przez ZSRR komunizmem. Jednak włączenie kraju do UE w 1981 r. scementowało jego tożsamość jako zachodniej demokracji, a późniejsze przyjęcie euro jeszcze tę tożsamość wzmocniło - zauważa "FT".

Zeszłotygodniowa wizyta greckiego premiera Aleksisa Ciprasa w Moskwie przypomniała o więzach politycznych łączących Ateny z Rosją Władimira Putina i pokazała, że w chwili największych napięć w rozmowach z wierzycielami Grecja chętnie spogląda w stronę wschodniego sąsiada - pisze dziennik.

Według analityków przywoływanych przez "FT" Waszyngton mniej obawia się, że Rosja pożyczy zadłużonemu krajowi pieniądze, a bardziej, że wywołana bankructwem niestabilność gospodarcza pogłębi wśród Greków polityczną wrogość wobec UE, dając Rosji okazję do interwencji.

Sytuacja w Grecji budzi obawy USA o ogólną skuteczność Unii Europejskiej, dodatkowo osłabionej groźbą opuszczenia wspólnoty przez Wielką Brytanię. Oba te problemy "rozpraszają uwagę (UE) w czasie, gdy powinna pełnić rolę przywódczą" - ocenia Julianne Smith, była doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy, obecnie ekspert think tanku Center for a New American Security.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie ma porozumienia z Grecją. Jutro bankructwo? Premier Grecji Aleksis Cipras odrzucił w nocy ze środy na czwartek część propozycji złożonych przez wierzycieli Aten w celu odblokowania transzy pomocy dla Grecji.
EBC zwiększy awaryjne finansowanie Grecji Suma, jaką otrzyma sektor bankowy zagrożony ucieczką kapitału, nie zostanie podana do wiadomości publicznej.
Grecki bank centralny grozi Grexitem Wypracowanie porozumienia z zagranicznymi partnerami to historyczna konieczność, na lekceważenie której Grecja nie może sobie pozwolić.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)