Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bph
07.02.2006 12:02

"FT": Polska rzuciła wyzwanie KE

Komentując we wtorek zaskarżenie przez Polskę decyzji Komisji Europejskiej w sprawie Unicredito, brytyjski dziennik "Financial Times" pisze, że Polska rzuciła Brukseli wyzwanie

Podziel się
Dodaj komentarz

Komentując we wtorek zaskarżenie przez Polskę decyzji Komisji Europejskiej w sprawie Unicredito, brytyjski dziennik "Financial Times" pisze, że Polska rzuciła Brukseli wyzwanie.

Polska w poniedziałek złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w związku z październikową decyzją KE o wydaniu zgody na połączenie włoskiego UniCredito z niemieckim bankiem HVB. W Polsce konsekwencją tej fuzji może być połączenie banków Pekao SA (którego akcjonariuszem jest UniCredito) i BPH (którego większościowym udziałowcem był HVB).

"FT" podkreśla, że złożenie skargi jest "rzadko spotykanym ruchem". "Dopiero drugi raz zdarza się, że kraj członkowski ma odwagę podważyć zasady KE" - pisze gazeta.

Dziennik jest zdania, że zaskarżenie decyzji Komisji przekreśla szanse na bliski kompromis z Unicredito, który w poniedziałek w wywiadzie dla "FT" zapowiedziała polska wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.

"Z politycznego punktu widzenia, jako osoba spoza partii, ma ona mało do powiedzenia w rządzie zdominowanym przez konserwatywne Prawo i Sprawiedliwość" - pisze gazeta.

Dziennik cytuje rzecznika unijnej komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes, który wyjaśnia, że KE jest "nadal przekonana o słuszności swojej październikowej decyzji".

Polski rząd nie chce się zgodzić na połączenie Pekao SA i BPH, twierdząc, że UniCredito łamie umowę prywatyzacyjną Pekao SA. UniCredito konsekwentnie twierdzi, że nie złamało umowy.

Katarzyna Rumowska(PAP)

Tagi: bph, pekao, unicredito, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz