Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundacja Batorego: W Polsce brakuje systemowych rozwiązań antykorupcyjnych

0
Podziel się:

- W expose premiera nie padło w ogóle słowo korupcja - powiedziała Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego.

Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego
Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego (PAP/Piotr Rybarczyk)

Brakuje rozwiązań systemowych w zakresie polityki antykorupcyjnej - podkreślali przedstawiciele Fundacji Batorego podczas posiedzenia sejmowej komisji. - _ Rząd przygotowuje specjalną strategię _ - poinformował szef MSW Jacek Cichocki.

Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego podkreśliła podczas posiedzenia komisji administracji i spraw wewnętrznych, że w instytucjach publicznych powinny być wdrażane systemy mające na celu zapobieganie korupcji.

- _ W expose premiera nie padło w ogóle słowo korupcja _ - powiedziała Kopińska. Według niej złym rozwiązaniem była likwidacja stanowiska pełnomocnika rządu ds. walki z korupcją. Kopińska oceniła także, że nie ma informacji o działalności rządowej tarczy antykorupcyjnej. Jej zdaniem w Polsce poważnym problemem jest również nepotyzm i brak mechanizmów przeciwdziałających temu zjawisku.

Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki poinformował, że rząd przygotowuje strategię generalną dotyczącą walki z korupcją. Następnie strategie mają sporządzić resorty.

Zdaniem b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego (PiS), rządowa tarcza antykorupcyjna okazała się _ pustym sloganem _. _ Nigdy nie było żadnych mechanizmów _ - mówił Kamiński. Według Tomasza Kaczmarka (PiS) obecne kierownictwo CBA nieodpowiednio realizuje swoje zadania.

Z tymi opiniami nie zgodził się Cichocki. _ Nie ma tygodnia, żeby CBA nie podejmowało istotnych działań mających na celu przeciwdziałanie korupcji w instytucjach państwowych _ - odpowiadał.

Posłowie PiS i Solidarnej Polski pytali szefa MSW o to, dlaczego tarcza antykorupcyjna nie objęła spółki Elewarr, która wzbudziła ostatnio zainteresowanie przy okazji tzw. taśm PSL.

Cichocki podkreślił, że tarcza antykorupcyjna nie może obejmować wszystkich spółek, gdyż ma ona przeciwdziałać korupcji w najważniejszych instytucjach. _ Zadania są sprecyzowane _ - mówił. Dodał, że tarcza nie wyklucza działalności służb w ramach ich kompetencji ustawowych.

Elewarr to spółka, której 100 proc. akcji ma Agencja Rynku Rolnego; zajmuje się obrotem zbożami i ich przechowywaniem. Zrobiło się o niej głośno, gdy _ Puls Biznesu _ ujawnił rozmowę szefa kółek rolniczych Władysława Serafina z byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem.

Łukasik mówił w tej rozmowie, że dyrektor generalny Elewarru Andrzej Śmietanko traktuje Elewarr _ jako swoją spółkę _; według Łukasika Śmietanko zamienił stanowisko prezesa tej spółki na funkcję dyrektora generalnego, żeby nie obowiązywały go zapisy tzw. ustawy kominowej ograniczającej zarobki we władzach spółek państwowych. Łukasik mówił, że obecny prezes spółki to _ słup _.

Powołana w grudniu 2008 r. tarcza antykorupcyjna to rządowy projekt działań cywilnych i wojskowych służb specjalnych (ABW, CBA, SKW) w związku z przedsiębiorstwami, których prywatyzacja ma największe znaczenie dla państwa.

W ramach tarczy służby specjalne m.in. gromadzą dane oraz sprawdzają osoby sprawujące funkcje we władzach prywatyzowanych spółek; ustalają też podmioty biorące udział w procesie prywatyzacji w aspekcie ich powiązań z potencjalnymi inwestorami.

Czytaj więcej na temat korupcji w Polsce w Money.pl
Nowy raport o korupcji w Polsce. Jest nieźle? Najsilniejsze filary systemu walki z korupcją to według raportu instytucje rzecznika praw obywatelskich i najwyższych organów kontroli.
Biznesmeni oszukują na potęgę. Dlaczego? Nieetyczne praktyki w biznesie, takie jak łamanie prawa czy korupcja, są coraz szerzej akceptowane.
Pokażą nam, jak nie brać i nie dawać w łapę Raport na temat zapobiegania korupcji w Polsce, przygotowują eksperci Grupy Państw przeciw Korupcji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)