Notowania

Fundusz Dróg Samorządowych: ostatecznie to premier Morawiecki zdecyduje, która gmina zasługuje na pieniądze

Fundusz Dróg Samorządowych będzie dysponował bardzo dużymi pieniędzmi. Pozwoli na finansowanie inwestycji w większym zakresie niż obecnie. Projekt zawiera jednak postanowienie, które może być straszakiem na "niepokorne" samorządy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Kulczyński)
Fundusz Dróg Samorządowych będzie dysponował miliardami złotych

W zeszły wtorek rząd przyjął projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych (FDS). Projektu nie przedłożono do konsultacji, co Ministerstwo Infrastruktury tłumaczyło "pilnym charakterem sprawy". Po lekturze projektu, który zapowiadany jest jako wielkie narzędzie dla rozkręcenia inwestycji w gminach i powiatach, "Gazeta Wyborcza" alarmuje: premier Morawiecki osobiście będzie decydował, który samorząd dostanie pieniądze.

Przypomnijmy, że FDS ma finansować budowę dróg gminnych i powiatowych, inwestycje z rządowego programu „Mosty dla regionów” oraz budowę dróg dla celów wojskowych. Fundusz zgromadzi miliardy złotych: tylko na przyszły rok zaplanowano na ten cel 1,1 mld zł. Do tego zasili go 1,4 mld zł od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do Funduszu trafi też 2 proc. dochodów lasów Państwowych ze sprzedaży drewna. Szacuje się, że będzie to ok. 120 mln zł. W pierwszych dwóch latach Lasy będą jednak wpłacać znacznie więcej, bo aż po 400 mln zł, by zasilić kasę Funduszu w pierwszym okresie jego istnienia.

*Będą pieniądze, a nie będzie komu budować. Czarny scenariusz dla budowlanki *

Z Funduszu będzie można sfinansować do 80 proc. inwestycji (dotychczas takie wsparcie zapewniało finansowanie w maksymalnie połowie). Dotacja na jeden projekt wyniesie do 30 mln zł, czyli sześciokrotnie więcej niż obecnie.

To niebagatelny zastrzyk finansowy dla gmin. Pieniądze rząd będzie rozdzielać między województwa, a te będą organizowały konkursy na ich podział. Minister infrastruktury będzie weryfikował listę inwestycji zatwierdzona przez wojewodów, ale ostatecznie trafi ona do zatwierdzenia do premiera.

Jeśli nie zaaprobuje projektu, w prosty sposób będzie mógł wykreślić pomoc dla konkretnej gminy i przekierować strumień finansowania do innego samorządu.

PiS zachęca ludzi do oddawania głosów na kandydatów, którzy będą "dobrze współpracować" z rządem, bo to zapewni rozwój regionów. "Zdaniem opozycji jest to sugestia, że tylko wybór kandydatów PiS da samorządom pieniądze na inwestycje" – przypomina "Gazeta", a konstrukcja projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych zdaje się być przykładem potwierdzającym słuszność tych obaw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: mateusz morawiecki, fundusz dróg samorządowych, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-09-2018

EmerytkaPanie premierze nie jest pan w przedszkolu tylko zarządza krajem za pieniądze społeczeństwa polskiego. Nie ma w rządzie czegoś takiego jak sobie … Czytaj całość

24-09-2018

Pytający Obywatel z RPBędzie POuważaniu wedle znanych zasad wypracowanych przez .......Nowogrodzką ?

24-09-2018

jaPrzekupstwo wyborcze , żeby wam sie ta kiełbaska czkawka nie odbiła

Rozwiń komentarze (23)