Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fundusze inwestycyjne mocno w górę. Polacy do nich wracają

0
Podziel się:

Tylko w marcu wartość środków wzrosła o prawie 6 miliardów złotych. Co to oznacza dla giełdy?

Fundusze inwestycyjne mocno w górę. Polacy do nich wracają

Wartość środków pod zarządzaniem krajowych TFI wyniosła 126,6 mld zł na koniec marca. To najwyższy wynik od ponad 4 lat. W ciągu ostatniego miesiąca aktywa wzrosły o 4,8 procent tj. o 5,8 mld złotych.

Wartość aktywów wyrażona we wspólnej walucie zwiększyła się w marcu o 4,2 procent do 30,4 mld euro - podały Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Analizy Online.

- _ Tak silny wzrost aktywów w marcu nie był jednak pochodną koniunktury na rynkach, gdyż ta niezbyt dopisywała. Dodatnie wyniki wypracowała jedynie połowa funduszy, a wypracowany zysk wyniósł zaledwie nieco ponad 120 mln złotych. Pozostała część przyrostu aktywów pochodzi od wpłat klientów _- podano w raporcie.

Według szacunków Analiz Online, marcowe saldo wpłat i wypłat wyniosło ok. 5,2 mld zł. Gros tej kwoty to środki wniesione do funduszy zamkniętych aktywów niepublicznych (FIZAN) stanowiących wehikuły inwestycyjne dla wybranych inwestorów i instytucji. W efekcie aktywa zgromadzone w funduszach aktywów niepublicznych wzrosły aż o 28,8% do 17,6 mld zł, zwiększając udział w rynku do blisko 14 procent. Aktywa funduszy sekurytyzacyjnych wzrosły w tym czasie o 16,5% do niemal 2,1 mld zł

Zainteresowaniem klientów cieszyły się także fundusze dostępne bez ograniczeń, które Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/79/m130639.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/odwrocenie;na;rynku;funduszy,116,0,1004404.html) *Odwrócenie na rynku funduszy? * Grudniowe saldo wpłat i umorzeń do funduszy inwestycyjnych wyniosło około +500 mln złotych. pozyskały netto ponad 1,1 mld zł, najwięcej od kwietnia 2010 roku, gdy napływ do tej części rynku TFI wyniósł 1,5 mld zł. O pieniądze inwestorów skutecznie w marcu walczyły fundusze dłużne, do których trafiło blisko 0,9 mld zł. Dzięki temu ich aktywa przyrosły o 4,5 procenta i na koniec miesiące warte były rekordowe 23 mld zł.

W sumie na 68 funduszy dłużnych, aktywa wzrosły w 53. W największym stopniu przyrosły aktywa zarządzane przez fundusze polskich papierów dłużnych – o 0,9 mld zł do 20,3 mld zł na koniec marca. Aktywa funduszy długu zagranicznego wzrosły w tym czasie o 0,1 mld zł do 2,7 mld zł. Nowe środki pozyskały w marcu także fundusze gotówkowe i pieniężne oraz absolutnej stopy zwrotu, dzięki czemu w obu segmentach dynamika zmian sięgnęła blisko 2,0%.

Cztery segmenty rynku odnotowały w marcu spadek wartości zarządzanych środków. W największym stopniu dotknął on funduszy rynku surowców. Zarówno na skutek ujemnych wyników zarządzania, jak i odpływu środków aktywa w nich zgromadzone skurczyły się aż o 8,8%, co odpowiada kwocie blisko 40 mln zł. Na koniec miesiąca zarządzały środkami wartymi 389 mln zł.

Spadek aktywów odnotowały również fundusze mieszane (o 1,3%), również na skutek słabych wyników oraz odpływu środków. W większym stopniu skurczyły się aktywa funduszy inwestujących na krajowym rynku, o 1,4% do 20,4 mld zł. Cały czas w tym segmencie dominują fundusze stabilnego wzrostu, których aktywa warte są 10,4 mld zł. Fundusze mieszane zagraniczne odnotowały w marcu spadek o 0,9% do 1,3 mld zł.

Mimo, iż w marcu powodzeniem wśród klientów cieszyły się fundusze akcyjne, to jednak słaba koniunktura na rynkach (indeks szerokiego rynku WIG stracił w marcu 0,7%) nie pozwoliła na zwiększenie zarządzanych środków. Spadek ich wartości był jednak nieznaczny i sięgnął 0,3%, dzięki czemu wciąż zgromadzone jest w nich ponad 24,5 mld zł. Niewielki spadek aktywów odnotowały w marcu także fundusze ochrony kapitału.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie jest dobrze. Wciąż tracą tysiące klientów To oznacza spadek o 1,9 procent, czyli o 47,1 tysiąca osób w porównaniu z trzecim kwartałem 2011 roku.
W funduszach najlepiej od ponad trzech lat Saldo wpłat i wypłat w ramach krajowych funduszy inwestycyjnych w lutym było najwyższe od grudnia 2008 roku i wyniosło 1,7 mld złotych.
W 2011 roku z funduszy odpłynęło ponad 3,2 mld zł Sprzedaż netto w TFI była w grudniu ujemna i wyniosła minus 1 mld zł. Bilans sprzedaży w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniósł minus 3,266 mld zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)