Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

G7: odrodzenie gospodarcze rozpocznie się w tym roku

0
Podziel się

Poprawiają się dane makro - zaczniemy wychodzić z kryzysu.

G7: odrodzenie gospodarcze rozpocznie się w tym roku
(PAP/Adam Hawałej)
bDHVmTNh

Zdaniem ministrów finansów i szefów banków centralnych państw Grupy Siedmiu (G7) gospodarka światowa powinna rozpocząć wychodzenie z recesji jeszcze w tym roku - chociaż utrzymają się jeszcze liczne zagrożenia.

We wspólnym oświadczeniu po spotkaniu w Waszyngtonie, ministrowie podkreślili, że obecna recesja jest najgłębsza od wielu dziesięcioleci. Perspektywy gospodarcze są nadal nie najlepsze i nie można wykluczyć ponownego pogorszenia się sytuacji.

bDHVmTNj

_ - Są pewne podstawy do optymizmu, ale błędny byłby wniosek, że jesteśmy blisko wyjścia z ciemności, która ogarnęła światową gospodarkę jesienią ub. roku _ - powiedział amerykański sekretarz skarbu Timothy Geithner.

Państwa elitarnego _ klubu bogatych _, czyli grupy G7, zapowiedzieli bliską współpracę w realizowaniu ustaleń niedawnego szczytu państw Grupy G20 w Londynie, a zwłaszcza uzdrowienia największych instytucji finansowych wsparciem kapitałowym. Za najważniejsze zadanie uznano nakłonienie banków do wznowienia normalnego udzielania kredytów.

Bez stałego dopływu kredytów, tego niezbędnego _ paliwa _ gospodarki, nie można oczekiwać decydującego przezwyciężenia recesji - podkreślono. Obserwowana ma być też pilnie sytuacja na rynkach walutowych.

Grupa G7 (USA, Brytania, Kanada, Francja, Niemcy, Włochy i Japonia) spotkała się w przeddzień co półrocznego posiedzenia MFW i Banku Światowego.

bDHVmTNp

Po spotkaniu G7 w Waszyngtonie jeszcze w piątek mają się rozpocząć obrady szerszego grona, czyli grupy G20, w której skład wchodzą niektóre tzw. wschodzące gospodarki, jak Chiny i Indie.

ZOBACZ TAKŻE

bDHVmTNK
Źródło:
KOMENTARZE
(0)