Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

G7 rozważa spotkanie w najbliższych tygodniach

0
Podziel się:

To sygnał, że na spotkanie państw uprzemysłowionych nie byłaby zaproszona Rosja.

G7 rozważa spotkanie w najbliższych tygodniach
(ec.europa.eu)

Premier Kanady Stephen Harper poinformował, że przedstawiciele państw grupy G7 omawiają taką możliwość. To sygnał, że na spotkanie państw uprzemysłowionych nie byłaby zaproszona Rosja

Grupa G7 stała się grupą G8 w 1998 roku, gdy przyjęto do niej oficjalnie Rosję. Dyplomaci siedmiu państw wchodzących pierwotnie w skład tego forum rozważają od kilku dni oficjalne wykluczenie z niego Rosji w ramach retorsji za interwencję na Ukrainie.

Zwołanie spotkania w starym składzie grupy, bez udziału Rosji, byłoby "dosadnym" komunikatem pod adresem Moskwy - komentuje Reuters. Harper powiedział w kanadyjskim parlamencie, że o możliwości szybkiego zwołania G7 rozmawiał z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Premier Kanady już w wydanym w poniedziałek oświadczeniu oznajmił, że działania prezydenta Władimira Putina postawiły Rosję na drodze do dyplomatycznej i ekonomicznej izolacji, która może doprowadzić do całkowitego opuszczenia przez Rosję grupy G8. Izba niższa (House of Commons) kanadyjskiego parlamentu przyjęła w poniedziałek jednogłośnie stanowisko potępiające działania Rosji na Ukrainie.

Na 35 mln mieszkańców Kanady ponad 1,2 mln ma ukraińskie pochodzenie, co oznacza, że w Kanadzie mieszka trzecia, co do wielkości na świecie, po Ukrainie i Rosji, grupa osób o ukraińskich korzeniach. W skład G7 wchodzą: Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania, USA i Kanada.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)