Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Bereźnicki
Jacek Bereźnicki
|

Gaz z łupków to w Polsce ślepa uliczka. Resort środowiska kolejny raz publikuje identyczny komunikat o koncesjach

18
Podziel się:

Trudno się dziwić braku pomysłowości resortu środowiska, które przy publikacji kolejnych komunikatów ogranicza się do metody kopiuj-wklej, w sytuacji, gdy poszukiwania gazu łupkowego w Polsce to już droga donikąd.

Według firmy San Juan "czas łupków w Polsce się skończył".
Według firmy San Juan "czas łupków w Polsce się skończył". (Wojciech Strozyk/REPORTER)

W szczycie "gorączki łupkowej" w Polsce, w połowie 2012 roku obowiązywało aż 111 koncesji na poszukiwanie gazu ze złóż niekonwencjonalnych. Zagraniczne firmy zaczęły stopniowo wycofywać się z poszukiwań, a na placu boju zostały głównie polskie państwowe spółki. Ministerstwo kolejny raz w tym roku opublikowało ten sam komunikat, z którego wynika, że liczba koncesji wynosi 20.

"Liczba koncesji na poszukiwanie węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych, uwzględniających gaz łupkowy, przyznanych przez Ministerstwo Środowiska wynosi 20, a liczba wykonanych odwiertów rozpoznawczych 72" - czytamy w opublikowanym w poniedziałek komunikacie.

Z informacji resortu Jana Szyszki wynika też, że ostatnie szczelinowanie otworu w poszukiwaniu gazu łupkowego zakończono w sierpniu 2016 r., a liczba koncesji i wykonanych otworów nie zmieniła się od stycznia.

Warto zwrócić uwagę, że jest to praktycznie ten sam komunikat, jaki resort Jana Szyszki opublikował już w lutym. W kolejnych miesiącach jeszcze kilka razy publikowano tę samą informację, zmieniając jedynie datę.

Trudno się dziwić braku pomysłowości resortu środowiska, które przy publikacji kolejnych komunikatów ogranicza się do metody kopiuj-wklej, w sytuacji, gdy poszukiwania gazu łupkowego w Polsce to już droga donikąd.

Jak niedawno informowaliśmy, irlandzka spółka San Leon zaprzestała eksploatacji jednego z odwiertów i zwróciła państwu swoje dwie ostatnie koncesje. Choć spółka zgodnie z koncesją mogła prace prowadzić aż do 2020 roku, postanowiła je przerwać już teraz.

Jak wówczas wyjaśnił "Pulsowi Biznesu" szef polskiego oddziału firmy Paweł Chałupka, "czas łupków w Polsce się skończył".

Trzeba przyznać, że szefowie San Juan i tak wykazali się sporą cierpliwością, ponieważ inni zagraniczni koncesjonariusze dali sobie spokój z polskimi łupkami znacznie wcześniej. Już w 2013 roku wycofanie się z poszukiwań ogłosiło między innymi dwóch amerykańskich potentatów: Exxon Mobil i Marathon Oil Corporation.

Początkowo wielkość polskich łupków szacowano na kilka bilionów metrów sześciennych gazu. Oznaczałoby to niezależność energetyczną Polski, a ówczesny rząd zaczął nawet snuć wizje powołania funduszu inwestującego zyski z gazu z myślą o kolejnych pokoleniach, na wzór norweskich funduszy naftowych.

Wkrótce szacunki te zostały mocno zrewidowane, ale jeszcze w 2012 roku Państwowy Instytut Geologiczny szacował, że złoża łupkowe w Polsce mogą nawet pięciokrotnie przewyższać stwierdzone złoża konwencjonalne. Przeprowadzone od tego czasu liczne odwierty nie dały jednak zadowalających efektów, a koszty poszukiwania okazały się wysokie.

Problemem okazały się nie tylko uwarunkowania geologiczne. Zagraniczni koncesjonariusze narzekali też na niesprzyjające przepisy, przewlekłość procedur koncesyjnych. Pod koniec 2013 roku NIK opublikował raport, w którym Ministerstwu Środowiska zarzucił liczne zaniechania i błędy w prowadzonej polityce poszukiwań gazu z łupków.

Ostatnie koncesje na poszukiwania gazu łupkowego mają jeszcze następujące spółki: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Orlen Upstream, Lotos Petrobalti, Baltic Oil & Gas (dawniej Talisman Energy Polska), Rawicz Energy, ShaleTech Energy i Strzelecki Energia.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
klon
6 lat temu
Kiedy geotermia? Dziwna cisza, a złoża gigantyczne.
abażur
6 lat temu
Gaz łupkowy będzie opłacalny wtedy kiedy skończy się gaz w Rosji.. czyli za jakiś 80-100 lat... przez ten czas zapomnijcie o tej utopi...
zdegustowany
6 lat temu
Tylko nieudaczników dopuscic do rządzenia a wyniki same przychodzą,gaz łupkowy toz to było śmiechu warte tak jak przed laty ropa w Karlinie i gorace źródla ojca Rydzyka
hahah
6 lat temu
PO w tamtych czasach nabiło w bambuko nawet inwestorów:) AmberGas albo AmberŁupki...
ament
6 lat temu
Gaz GŁUPKOWY i tyle w temacie...