Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy. Santos zacznie komercyjne wydobycie w Australii

0
Podziel się:

Firma szacuje, że odwiert wydrążony dla celów badawczych, w ciągu ponad dwóch tygodni dostarczał średnio prawie 74 tys. metrów sześciennych gazu dziennie.

Gaz łupkowy. Santos zacznie komercyjne wydobycie w Australii
(Paweł Skraba/Reporter)

Australijska firma naftowa Santos ogłosiła, że przystępuje do pierwszego komercyjnego wydobycia gazu łupkowego w Australii. Odwierty próbne potwierdziły istnienie dużych złóż gazu w rejonie basenu Cooper, w środkowo-wschodniej części kraju.

Firma szacuje, że odwiert Moomba-191, wydrążony dla celów badawczych, w ciągu ponad dwóch tygodni dostarczał średnio prawie 74 tys. metrów sześciennych gazu dziennie. Odwiert ten znajduje się w pobliżu kompleksu wydobywczego Moomba w północnej części stanu Australia Południowa, zarządzanego przez Santos.

- _ Ten wynik pozwala firmie Santos ogłosić pierwsze komercyjne wydobycie gazu łupkowego w Australii _ - oświadczył szef firmy David Knox. Podkreślił, że wydobycie gazu łupkowego z tego odwiertu stanowi _ krok milowy _ w realizowanym przez Santos programie eksploatacji bogatego potencjału zasobów gazu niekonwencjonalnego w basenie Cooper, na granicy stanów Australia Południowa i Queensland.

Po ogłoszeniu tej informacji akcje Santos podrożały o 36 centów, czyli 3,15 proc.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania, która polega na wpompowaniu pod ciśnieniem w głębokie odwierty dużej ilości wody z niewielką domieszką substancji chemicznych, by rozsadzić skałę łupkową i uwolnić gaz.

Powoduje to obawy o środowisko naturalne. W 2011 roku stosowania tej metody zakazała Francja.

Czytaj więcej w Money.pl
Największe spółki dogadały się w sprawie... Prezesi PGNiG, PGE, Tauron i Enea oraz KGHM podpisali dzisiaj na warszawskiej giełdzie umowę o współpracy w sprawie wydobycia gazu z łupków.
Gaz łupkowy wciąż atrakcyjny. Nowy raport Polska jest liderem poszukiwania gazu łupkowego w Europie Środkowo-Wschodniej.
Gaz łupkowy szkodliwy? Sprawdzą zagrożenia Zieloni chcieliby w całej UE zakazać szczelinowania hydraulicznego, jedynej dostępnej metody wydobycia gazu łupkowego, ze względu na szkodliwość dla środowiska i zdrowia człowieka.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)