Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy w Polsce. I tak jest go mnóstwo

0
Podziel się:

Czy utrzymamy pierwszą pozycje w Europie, a jedenastą na świecie? Dziś się okaże.

Gaz łupkowy w Polsce. I tak jest go mnóstwo
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)

W południe zostanie przedstawiony raport o polskich zasobach gazu i ropy w łupkach. Z ubiegłorocznych szacunków amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej wynikało, że złoża gazu łupkowego w Polsce wynoszą 5 bilionów 300 miliardów metrów sześciennych surowca.

Dawało nam to 11 pozycję na świecie i pierwszą w Europie. Jednak ostatnio główny geolog kraju Piotr Woźniak, podczas pobytu w Waszyngtonie, gdzie spotkał się z przedstawicielami amerykańskich służb geologicznych, poinformował, że złoża tego surowca w naszym kraju są znacznie mniejsze niż pierwotnie szacowano.

źródło:EIA

Nie chciał ujawnić nowych szacunków wielkości złóż gazu łupkowego w Polsce, podkreślił jednak, że wydobycie tego surowca powinno być bardzo opłacalne.

O tym, że gazu łukowego może być mniej niż początkowo szacowano mówią też przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Wiceprezes spółki Marek Karabuła podkreśla przy tym, że obecnie podawanie jakichkolwiek cyfr związane jest z wielkimi emocjami.

- _ Nie ukrywam tego, że oczywiście spodziewamy się, że zasoby będą niższe niż te, które pojawiały się w przekazach medialnych, ale i tak będą to zasoby ogromne! _ - zapewnia wiceprezes Karabuła.

POSŁUCHAJ MARKA KARABUŁY:

Prezes spółki Grażyna Piotrowska-Oliwa zaznaczyła na wczorajszej konferencji prasowej, że wydobycie i poszukiwanie - między innymi gazu łupkowego - to priorytety Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w najbliższym czasie.

- _ Jesteśmy liderem w poszukiwaniach gazu łupkowego, więc na tej części działań będziemy się koncentrować. Więc prace poszukiwawcze prowadzimy samodzielnie, ale tez z partnerami. Do końca kwietnia daliśmy sobie termin na wypracowanie modelu współdziałania z PGE, Tauronem i KGHM _ - mówi prezes.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ma 15 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego.

Czytaj więcej o problemach z gazem w Polsce
Gazprom obniża ceny gazu. Ale nie dla Polski Rosyjski koncern ogłosił nowe stawki dla niektórych firm w Europie. Nie ma wśród nich PGNiG.
Tymi negocjacjami opóźnią podwyżkę cen Postępowanie w sprawie taryfy dla PGNiG nadal trwa i do jutra na pewno nie zostanie zakończone.
Ostrzegają, łupkowe eldorado ominie Polskę Eksperci wskazują na brak gazociągów i gorsze niż w USA warunki do wydobycia surowca.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)