Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska nie jest przygotowana na łupkowy boom

0
Podziel się:

Eksperci wskazują na brak gazociągów i gorsze niż w USA warunki do wydobycia surowca.

Polska nie jest przygotowana na łupkowy boom
(Kulczyk Oil Ventures)

Optymistyczne prognozy na temat wydobycia gazu łupkowego zależą od infrastruktury, a w Polsce jej nie ma - zauważył portal interfax.co.uk.

_ - Gazociągi są drogie. Doświadczenie innych państw dowodzi, że ich budowa jest czasochłonna. Import gazu rosyjskiego, lub kaspijskiego (z Azerbejdżanu lub Turkmenistanu) może być dla Europy tańszy _ - uważa Didier Favreau z francuskiej firmy badawczej Cedigaz, z którym rozmawiał Interfax.

_ - W USA, gdzie gaz z łupków stanowi ok. 22 proc. ogólnego spożycia gazu - cena produkcji wynosi 4-5 dolarów za 1 tys. stóp sześciennych (ang. thousand cubic feet). W Europie z powodu innej struktury geologicznej i mniejszych obszarów eksploatacji, koszt ten może się podwoić. Budowa dodatkowej infrastruktury transportu może spowodować, że cały projekt przestanie się kalkulować _ - dodaje.

Francuski analityk zauważa, że gęsta sieć dystrybucji gazu występuje w Polsce tylko w dużych miastach, a rozwój niezbędnej infrastruktury będzie drogi i dodatkowo podwyższy - i tak już wysokie - koszty operacyjne, z którymi borykają się europejscy producenci.

Favreau przyznaje zarazem, że proces uzyskania zgody na budowę nowych gazociągów w Polsce, w świetle pozytywnego nastawienia dla rozwoju sektora gazownictwa, będzie zapewne szybszy niż w innych państwach. Wśród potencjalnych korzyści wymienia uniezależnienie się od rosyjskich dostaw, miejsca pracy i tzw. efekt mnożnika (korzyści dla innych sektorów gospodarki) i perspektywę stabilnych cen.

W naszym kraju gazu łupkowego szuka już ponad 30 firm. W sumie przyznano im ponad 220 koncesji na poszukiwania. Wśród nich są takie światowe giganty jak: Chevron, ExxonMobil czy RWE. Gazu z łupków szukają też polskie spółki, także te największe w branży energetycznej jak PGNiG, Orlen i Lotos.

ZOBACZ JAK SIĘ WYDOBYWA GAZ ŁUPKOWY:

**

**

Interfax zauważa, że Komisja Europejska ma w planach utworzenie nowego funduszu w wys. 50 mld euro na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych dostępnych dla firm sektora prywatnego i publicznego, z czego 9,1 mld euro byłoby przeznaczone na rozwój gazownictwa i sieci przesyłowej.

Rzeczniczka UE potwierdziła Interfaxowi, że sieci transportowe dla gazu z łupków nie będą finansowane z projektowanego funduszu.

Według cytowanych w komentarzu Interfaxa źródeł amerykańskich (US Energy Information Administration) polskie złoża gazu łupkowego wynoszą 5,3 bln m. sześc (tcm, ang. trillion cubic metres) wobec 24,4 tcm w USA i 36,1 tcm w Chinach.

źródło:EIA

Z kolei według ocen firmy badawczej Douglas-Westwood do 2020 r. Polska może produkować 11 mld m. sześc. gazu rocznie, co odpowiada ok. 60 proc. obecnego zapotrzebowania.

_ Wprawdzie większość analityków dostrzega realistyczną perspektywę, że w dającej się przewidzieć przyszłości Polska stanie się komercyjnym producentem gazu z łupków, wygląda na to, że jest za wcześnie, by przesądzać w jakim zakresie zmieni to kondycję europejskiego przemysłu gazowego. Perspektywy eksploatacji mogą w Polsce wyglądać obiecująco, ale brak infrastruktury jest zasadniczym wyzwaniem _ - napisał Interfax.

O gazie łupkowym czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t156959.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fakty;i;mity;o;gazie;lupkowym;rachunki;nizsze;o;polowe,90,0,916314.html) Fakty i mity o łupkach. Rachunki będą niższe? Zdaniem ekspertów, za 20 lat nie tylko będziemy niezależni od Rosji, ale możemy też stać się znaczącym eksporterem cennego surowca.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t85314.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pgnig;rozpoczal;techniczne;wydobycie;gazu;lupkowego,11,0,914699.html) PGNiG zaczęło już wydobywać gaz łupkowy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło techniczne wydobycie gazu z łupków na koncesji Wejherowo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t111361.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/na;twojej;dzialce;jest;gaz;mozesz;zarobic,111,0,853615.html) Na twojej działce jest gaz? Możesz zarobić Firmy wydobywające gaz powinny porozumieć się z właścicielem i zapłacić za korzystanie z terenu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)