Notowania

gaz łupkowy w polsce
16.07.2012 23:26

Gaz łupkowy w Polsce. Orlen zaczyna odwierty

We wsi Goździk koło Garwolina rozpoczęto dziś prace nad pierwszym odwiertem w poszukiwaniu tego surowca w województwie mazowieckim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Paweł Skraba/Reporter)

PKN Orlen rozpoczyna poszukiwanie gazu łupkowego na Mazowszu. We wsi Goździk koło Garwolina rozpoczęto dziś prace nad pierwszym odwiertem w poszukiwaniu tego surowca w województwie mazowieckim. W tym roku PKN Orlen planuje wykonać jeszcze 6-7 odwiertów.

Decyzja o lokalizacji zapadła na podstawie pozytywnych wyników badań geologicznych, według których gaz w łupkach na tym obszarze może występować na głębokości około 4000 metrów.

Minister skarbu, który był obecny na dzisiejszej uroczytości, podkreślił, że dziś zostanie uruchomiona najnowocześniejsza wiertnia w Polsce. Zaznaczył, że dziś na mapie energetycznej Polski pojawia się nowa, ważna miejscowość.

Zdaniem prezesa PKN Orlen Jacka Krawca, jest mało tematów, które wzbudzają tak wiele nadziei i tak wiele emocji, jak gaz łupkowy w Polsce. Dzieje się tak nie bez powodu, poniewaz surowiec ten może być kolejnym motorem rozwoju naszej gospodarki - dodał minister.

Goździk-OU1 jest trzecim odwiertem pionowym realizowanym przez ORLEN. Na ten rok zaplanowano wykonanie od 5 do 7 otworów poszukiwawczych, w tym poziomych ze szczelinowaniem.

Prace wiertnicze na koncesji _ Garwolin _ potrwają około 60 dni. PKN ORLEN ma osiem koncesji na poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie całego kraju: sześć na terenie Lubelszczyzny i Mazowsza oraz dwie w okolicach Łodzi i Sieradza. Obecnie prowadzone są również prace przygotowawcze do wykonania pierwszego otworu poszukiwawczego na Morzu Bałtyckim.

Firma podpisała już kontrakt na półzanurzalną platformę wiertniczą, która zostanie posadowiona w łotewskiej strefie ekonomicznej Bałtyku.

Czytaj więcej w Money.pl
Do trzech razy sztuka w poszukiwaniu gazu Koncern Exxon Mobil, który wykonał w Polsce - bez efektów - dwa odwierty, rozważa możliwość zastosowania nowych technik.
Szukają gazu z łupków. Zobacz, gdzie wiercą Amerykański koncern chce wykonać kolejne trzy odwierty w tym roku.
Największe spółki dogadały się w sprawie... Prezesi PGNiG, PGE, Tauron i Enea oraz KGHM podpisali dzisiaj na warszawskiej giełdzie umowę o współpracy w sprawie wydobycia gazu z łupków.
Tagi: gaz łupkowy w polsce, gaz łupkowy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz