Notowania

gaz łupkowy
09.03.2012 21:03

Gaz łupkowy w Polsce trudny do odnalezienia, ale się nie poddają

Koncern Exxon Mobil, który wykonał w Polsce - bez efektów - dwa odwierty, rozważa możliwość zastosowania nowych technik.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KellyBoreson/iStockphoto)

Koncern Exxon Mobil, który wykonał w Polsce - bez efektów - dwa odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego, rozważa możliwość zastosowania nowych technik i sprzętu do poszukiwania gazu._ _

_ - Niektóre złoża gazu łupkowego w Europie i Chinach są odporne na techniki wiertnicze, jakie umożliwiły uruchomienie ogromnych zasobów gazu od Teksasu do Pensylwanii _ - stwierdził prezes Exxon Mobil Rex Tillerson podczas konferencji z analitykami w Nowym Jorku.

Wypowiedzi szefa koncernu, który jest największym producentem gazu w USA, cytuje w dzisiejszym wydaniu _ San Francisco Chronicle _. Jego zdaniem _ niektóre z łupków nie reagują tak dobrze na zabiegi szczelinowania _. Dlatego trzeba przygotować nowe metody i sprzęt.

_ - Niektóre złoża łupkowe w USA też są nieprzepuszczalne _ - stwierdził Tillerson. Koncern rozważa więc, _ czy użycie innych substancji i nowej techniki tłoczenia przyniosą efekty _.

Problemy geologiczne mogą wynikać z historii powstawania skał oraz innych przyczyn, np. zbyt wysokiej temperatury głęboko pod ziemią.

Profesor Stanisław Nagy z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu krakowskiej AGH wyjaśnił, że na skuteczność szczelinowania wpływa wiele czynników, m.in. skład skały. - _ Łupki w Polsce są niejednorodne, a parametry naszych złóż różnią się od amerykańskich _ - stwierdził. Dodał, że _ trzeba się liczyć z innymi warunkami geologicznymi w naszym kraju, które mogą stwarzać trudności badawcze i eksploatacyjne _.

Jego zdaniem wypowiedź prezesa Exxon Mobil to sygnał, że konieczne są _ dodatkowe badania laboratoryjne i analizy złóż, by lepiej przygotować zabiegi szczelinowania _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/226/m135906.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;jeszcze;w;marcu;dowiemy;sie;ile;go;mamy,189,0,1036989.html) *Koniec snów o gazowej potędze Polski? * Wiceminister środowiska Piotr Woźniak, zapowiada, że polski raport będzie bardziej dokładny od amerykańskiego. Pod koniec stycznia br. amerykański potentat poinformował, że jego dwa odwierty poszukiwawcze gazu łupkowego w Polsce nie dały spodziewanych efektów i o rozpoczęciu produkcji nie ma mowy. Exxon Mobil ma w Polsce sześć koncesji; dwie razem z koncernem francuskim Total na Mazowszu, a pozostałe na Podlasiu razem z firmą Hutton Energy. Amerykański gigant planuje wykonanie jeszcze sześciu odwiertów w Polsce - w okresie od trzeciego kwartału br. do lata 2014 r.

Bardziej optymistycznie o perspektywach wydobycia gazu łupkowego wypowiadają się firmy, które prowadzą prace na Pomorzu. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza w 2014 r. uruchomić wydobycie przemysłowe. Natomiast prezes spółki 3Legs Resources, która jako pierwsza w kraju uruchomiła testowe wydobycie gazu z łupków we wrześniu 2011 r. na koncesji Lebień, zapowiada pilotażowe wydobycie w ciągu dwóch lat.

Zdaniem profesora Nagy projekty pilotażowe powinny trwać co najmniej dwa-trzy lata, by w tym czasie można było zbadać wydajność złoża i na tej podstawie budować model ekonomiczny danego przedsięwzięcia.

Według amerykańskich analiz złoża gazu łupkowego Polsce są największe w Europie i mogą sięgać 5,3 bln m sześc.

Czytaj więcej o złożach gazu w Polsce:
Gaz łupkowy i prywatyzacja. Oto cele ministra Gaz łupkowy będzie priorytetem ministerstwa skarbu na najbliższe 5 lat. Resort postawi też na prywatyzację, powiedział jego szef Mikołaj Budzanowski.
Chcą wydać 8 miliardów na ten projekt. Warto? Chodzi o współpracę z kilkoma europejskimi krajami w sprawach kluczowych dla naszego bezpieczeństwa.
Tagi: gaz łupkowy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz