Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz nie podrożeje od 1 maja

0
Podziel się:

Proponowana przez PGNiG podwyżka cen gazu nie wejdzie w życie w przyszłym miesiącu.

Gaz nie podrożeje od 1 maja
(Materiały prasowe)

Proponowana przez PGNiG podwyżka cen gazu nie wejdzie w życie w przyszłym miesiącu *- mówi rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska. Aby tak się stało, Urząd musiałby zatwierdzić podwyżkę do 17 kwietnia.*_ _

_ - Analizujemy drugą odpowiedź Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa na nasze wezwanie w sprawie wniosku taryfowego. Jest jeszcze sporo pytań, nie wykluczamy trzeciego wezwania do jego korekty _ - wyjaśniła Głośniewska.

W czwartek wiceprezes PGNiG Sławomir Hinc powiedział, że jego spółka chciałaby podnieść taryfę na gaz od 1 maja, ale będzie to możliwe, jeśli URE zatwierdzi wniosek spółki do połowy kwietnia. Jak mówił wówczas, do tego _ potrzebna jest wola obu stron _.

26 marca prezes URE po raz drugi wezwał PGNiG do wyjaśnień i korekty wniosku o podwyżkę taryfy gazowej. Wniosek taki PGNiG złożył do URE 12 lutego. PGNiG zapewnia, że proponowana przez spółkę podwyżka taryfy nie przekracza 10 procent. O takim maksymalnym pułapie podwyżki na rachunku odbiorcy gazu mówi URE.

Zgodnie z wnioskiem PGNiG, nowa taryfa na gaz po zatwierdzeniu miałaby obowiązywać przez sześć miesięcy; dotychczas było to 12 miesięcy.
Według PGNiG, cena samego gazu stanowi ok. dwie trzecie kosztów na rachunku odbiorcy; dochodzą jeszcze m.in. koszty dystrybucji. _ Więc gdyby cena gazu wzrosła o 9 proc. i nic innego by się nie zmieniło, to podwyżka na rachunku jest 6 proc. _ - wyliczył w rozmowie pod koniec marca Hinc. Jednak o podwyżkę do URE zawnioskowało też sześć regionalnych spółek dystrybucyjnych; trwa rozpatrywanie ich wniosków.

Jak wyjaśniła Głośniewska, gdyby wszystkie te wnioski, włącznie z wnioskiem PGNIG, zostały zaakceptowane na proponowanym przez spółki poziomie, to rachunki odbiorców mogłyby wzrosnąć o ok. 12 - 19 proc. Podkreśliła, że poziom ten - jak i udział ceny surowca w rachunku - zależy od tego, czy ktoś używa gazu tylko do kuchenki, czy np. też do ogrzewania domu.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)