Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz podrożeje o 10 proc.

0
Podziel się:

Cena rosyjskiego gazu ziemnego eksportowanego do Europy przez Gazprom może wkrótce wzrosnąć o 10 proc. - ostrzegają analitycy

Gaz podrożeje o 10 proc.
(ITAR TASS/PAP)

Cena rosyjskiego gazu ziemnego eksportowanego do Europy przez Gazprom może wkrótce wzrosnąć o 10 proc. z powodu zwyżki cen mazutu na rynku europejskim - ostrzegli analitycy kompanii inwestycyjnej Trojka Dialog.

Rosyjscy eksperci przypomnieli, że cena gazu Gazpromu dla odbiorców europejskich jest przywiązana do ceny mazutu, który jest uważany za paliwo alternatywne.

Trojka Dialog szacuje, że w IV kwartale tego roku 1000 metrów sześciennych gazu będzie kosztowało 293 dolary, a w I kwartale 2008 roku - 312 USD. Gazprom odmówił skomentowania raportu Trojki Dialog.

_ Rosyjski koncern kontroluje 25 proc. europejskiego rynku gazowego. W 2006 roku sprzedał tam 150 mld metrów sześciennych paliwa, zarabiając 37 mld USD. _

Trojka Dialog odnotowała, że ceny mazutu z 1- i 3,5-procentową zawartością siarki w sierpniu wzrosły o 43,2 proc. wobec grudnia 2006 roku. Cena ropy naftowej Brent podskoczyła w tym czasie tylko o 16,2 proc.

Rosyjska kompania podała, że w lipcu tona mazutu kosztowała 346 dolarów, a w sierpniu - 360 USD. Cenę gazu ustala się na podstawie ceny mazutu sprzed sześciu lub dziewięciu miesięcy.

Według dziennika "Kommiersant", 31 lipca Gazprom Eksport sprzedawał gaz niemieckiemu Ruhrgasowi na granicy Słowacji i Niemiec po 309 dolarów za 1000 metrów sześciennych, spółce WIEH (51 proc. akcji należy do Gazpromu) na granicy Ukrainy i Słowacji - po 303 USD, a austriackiemu OMV i włoskiemu ENI na granicy Węgier i Austrii po - odpowiednio - 351 i 312 dolarów.

Z kolei cena gazu w kontraktach długoterminowych w wypadku Węgier w sierpniu wynosiła 280 USD.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)