Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz z Morza Czarnego. Ukraina chce zacząć wydobycie

0
Podziel się:

Z szacunków wynika, że zapasy złoża wynoszą 35 mld metrów sześć. gazu oraz od 25 do 60 mln ton ropy naftowej.

Gaz z Morza Czarnego. Ukraina chce zacząć wydobycie
(Seesea/Dreamstime)

Władze Ukrainy przymierzają się do eksploatacji jednego ze złóż węglowodorów na szelfie Morza Czarnego. O udziały w tym projekcie zabiega m.in. rosyjski Łukoil i największe światowe potęgi gazowe.

Jeżeli projekt wystartuje, Ukraina zyska dostęp do tańszego gazu i będzie miała argumenty w negocjacjach z Gazpromem. Chodzi o obszar Skifski, znajdujący się w obrębie szelfu Morza Czarnego, należącego do Ukrainy.

Z dotychczasowych szacunków wynika, że zapasy złoża wynoszą 35 mld metrów sześć. gazu oraz od 25 do 60 mln ton ropy naftowej. Oczekuje się, że po przeprowadzeniu dogłębnych prac geologicznych prognozowane zapasu gazu wzrosną do 150-200 mld metrów sześć. O udziały w tym projekcie starają się inwestorzy zagraniczni, wśród których jest rosyjski Łukoil.

Na rynku ukraińskim Rosjanie działają za pośrednictwem spółki córki Łukoil Overseas Ukraine B.V. Koncern już złożył dokumenty, które są niezbędne do wzięcia udziału w procesie nadania koncesji wydobywczej. Potwierdził to ukraiński minister środowiska i zasobów naturalnych Eduard Stawicki. Ponadto wydobyciem ukraińskiego gazu i ropy jest zainteresowane międzynarodowe konsorcjum, w które weszły światowe spółki wydobywcze - ExxonMobil, Shell, Petron oraz NAK Nadra Ukrainy.

Dyrektor departamentu Due Diligence moskiewskiej spółki doradczej 2K Audit-Business Consulting/Morison International Aleksander Sztok, w rozmowie z PAP powiedział, że trudno jest przewidzieć rezultaty tego konkursu. Wątpi jednak by zwycięzcą został rosyjski Łukoil.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/12/m208396.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;sie;nie;oplaca;tak;twierdzi;,200,0,1131976.html) *Gaz łupkowy się nie opłaca. Tak twierdzi... * Gazprom kwestionuje opłacalność wydobycia gazu łupkowego w USA i ostrzega przed wysokimi kosztami Chiny. - _ O dostęp do ukraińskiego złoża pretendują najwięksi światowi gracze. Rozpoczęcie prac wydobywczych na szelfie Morza Czarnego już na samym początku wymaga ogromnych nakładów finansowych. Za wcześnie jest też mówić o tym, że potwierdzą się prognozy dotyczące ilości surowców zalegających pod dnem morskim _ - ocenił analityk.

Mimo to Łukoil - podkreślił Sztok - jako potencjalny partner projektu, ma swoje zalety. Na jego korzyść przemawia fakt, że spółka ma solidne doświadczenie związane z eksploatacją złóż szelfu Morza Kaspijskiego.

Niewykluczone, że zwycięzca tego konkursu będzie znany jeszcze w sierpniu br. Według informacji rosyjskiego dziennika _ RBK-Daily _, decyzja w sprawie wyboru inwestora powinna zapaść w ciągu najbliższego miesiąca. Wiadomo też, że kontrakt z wybraną spółką zostanie zawarty na okres 50 lat.

Wstępne prace geologiczne mogą pochłonąć około 200 mln dolarów. Z kolei całkowity koszt prac geologiczno-wydobywczych szacowany jest na około 10-12 mld dolarów, co pozwoli na wydobycie 3-4 mld metrów sześć. gazu rocznie. Ze względu na zapotrzebowanie w kraju na gaz, które wynosi około 50 mld metrów sześć. rocznie, nie jest to dużo. Dyskusję wśród ekspertów wywołuje możliwość uwolnienia się Ukrainy od rosyjskiego gazu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/165/m241573.jpg ) ] (http://tech.money.pl/gaz-z-wegla-polscy-naukowcy-zaczynaja-badania-0-1135738.html) *Ma być więcej gazu z węgla. Zaczynają badać * Naukowcy zbadają, na ile możliwe jest odprowadzenie metanu ze złóż węgla jeszcze zanim rozpocznie się ich eksploatacja. Dyrektor Narodowego Funduszu Bezpieczeństwa Energetycznego w Rosji Konstantin Simonow, na łamach dziennika _ RBK-Daily _ powiedział, że Kijów niejednokrotnie deklarował chęć rozpoczęcia olbrzymich inwestycji w sektorze energetycznym, które nie zostały zrealizowane. Niemniej jednak Ukraina ma potencjał uwolnienia się od rosyjskiego paliwa. Jednak szansę dla ukraińskiej gospodarki Simonow widzi w projektach niepowiązanych z gazem, lecz z węglem.

Innego zdania jest Aleksander Sztok. - _ Prowadzenie prac wydobywczych na szelfie Morza Czarnego pozwoli zmniejszyć zależność Ukrainy od Gazpromu. Ponadto pojawienie się konkurenta, może wpłynąć na obniżenie ceny gazu. Jeżeli realizacja tego projektu będzie miała pomyślny finał, to Ukraina otrzyma gaz po niższej cenie niż obecnie oferuje Kijowowi Gazprom _ - podkreślił.

Ukraina od dawna próbuje negocjować z Gazpromem obniżkę cen gazu, gdyż Gazprom dla Kijowa ma jedne z najwyższych stawek na świecie. W kwietniu tego roku cena gazu dla Ukraińców wynosiła 450 dolarów za 1 tys. metrów sześć. Z kolei w maju br. średnia cena rosyjskiego gazu na europejskim runku wynosiła około 405-415 dolarów za 1 tys. metrów sześć.

Gazprom kontynuuje swoją politykę energetyczną zmniejszając tranzyt gazu przez terytorium Ukrainy. W okresie od stycznia do lipca br. spadek tranzytu rosyjskiego gazu do Europy, wyniósł ponad 23 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2011 roku. Na to, że jest to działanie z premedytacją wskazuje oświadczenie Gazpromu z 2012 roku. Rosyjski monopolista gazowy oznajmił wtedy, że po uruchomieniu Gazociągu Południowego (South Stream) i rozbudowy Gazociągu Północnego (Nord Stream) znaczenie Ukrainy dla eksportu rosyjskiego gazu będzie zerowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Gigant rezygnuje ze współpracy z Gazpromem Statoil zrezygnował ze współpracy z rosyjskim konkurentem w sprawie eksploatacji złóż gazu ziemnego pod dnem Morza Barentsa.
Są winni Gazpromowi 6 mld dolarów. Rekord Długi krajów wchodzących w skład byłego Związku Radzieckiego wobec spółki Gazprom wyniosły w 2011 r. ponad 6 mld dolarów.
Nowy pomysł Rosjan na gaz dla Europy Gazociąg Północny może połączyć Rosję i Wielką Brytanią dzięki jednej z dodatkowych nitek, której budowę rozważa Nord Stream.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)