Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz z Rosji. Schetyna ostro o pomyśle Władimira Putina

0
Podziel się:

List prezydenta Rosji - w którym wzywa on do konsultacji ws gospodarki Ukrainy, w kontekście dostaw gazu na Ukrainę i jego tranzytu - to sygnał bezradności rosyjskiej - uważa szef sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Gaz z Rosji. Schetyna ostro o pomyśle Władimira Putina
(Dyjuk/Reporter)

List prezydenta Rosji - w którym wzywa on do konsultacji ws gospodarki Ukrainy, w kontekście dostaw gazu na Ukrainę i jego tranzytu - to sygnał bezradności rosyjskiej - uważa szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna (PO).

_ - Putin szuka solidarności europejskiej w poprawie sytuacji gospodarczej Ukrainy, to jest raczej sygnał bezradności rosyjskiej, niż polityki agresywnej. Kreml nie ma pomysłu, jak rozwiązywać problem ukraiński _ - ocenił Schetyna na konferencji prasowej w Sejmie.

Podkreślił, że bardzo ważna jest obecność europejska na Ukrainie i _ otwieranie możliwości współpracy, także - jeśli chodzi o solidarność energetyczną _.

Prezydent Putin w czwartek wystosował list do przywódców 18 krajów europejskich, w którym zwrócił uwagę na krytyczną sytuację powstałą w wyniku skumulowania przez Ukrainę ogromnego długu za gaz sprowadzany z Rosji. Wezwał do natychmiastowych konsultacji w celu ustabilizowania gospodarki Ukrainy.

Putin ostrzegł jednocześnie, że rosyjski Gazprom może być zmuszony do przejścia na system przedpłat w handlu gazem z Ukrainą, a w przypadku naruszenia warunków płatności całkowicie lub częściowo przerwać dostawy gazu. Innymi słowy, będzie dostarczane dokładnie tyle gazu, za ile strona ukraińska zapłaci z miesięcznym wyprzedzeniem.

Zdaniem Schetyny, wsparcie energetyczne dla Ukrainy, _ wpisanie jej w system bezpieczeństwa energetycznego Europy, ze wsparciem Stanów Zjednoczonych, to najlepszy scenariusz dla Ukrainy i dla Unii Europejskiej _.

_ - Wszystko, co utrzymuje sprawę ukraińską na pierwszych stronach gazet, pokazuje że sprawy na Ukrainie nie są w żaden sposób zamknięte, że musimy wspierać Ukrainę w procesie demokratyzacji, ale też uczciwych wyborów, które odbędą się 25 maja _ - zaznaczył szef komisji spraw zagranicznych. Schetyna wyraził przekonanie, że wspólna polityka europejsko-amerykańska wobec Rosji może być skuteczna.

Schetyna wraz z przedstawicielami niemieckiego Bundestagu i francuskiego Zgromadzenia Narodowego udają się w piątek do Kijowa, gdzie spotkają się m.in. z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy.

Uczestniczący w piątkowej konferencji prasowej szef polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Andrzej Halicki (PO) poinformował, że polska delegacja poparła jednogłośnie czwartkową rezolucję ZPRE w sprawie pozbawienia rosyjskiej delegacji prawa głosu.

_ - Przyczyna naszej decyzji jest oczywista - to aneksja Krymu, Zgromadzenie Parlamentarne mówi jednym głosem, mamy bardzo jednolite stanowisko - podkreślił Halicki. _

_ _

_ Jak dodał, Rosja nie spodziewała się tak jednomyślnej decyzji ZPRE. _- _ Ta decyzja oznacza dalszą izolację Rosji w jej agresywnej polityce i konieczność weryfikacji rosyjskiej polityki. Głos Europy jest jednoznacznie potępiający politykę prezydenta Putina _ - ocenił Halicki. Delegacja Rosji nazwała farsą działania Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)