Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gaz z rosji
03.03.2012 07:53

Gaz z Rosji. Włochy zaoszczędzą na imporcie

Równocześnie na obniżkę ceny rosyjskiego gazu liczy inny partner Gazpromu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)

Gazprom zgodził się zmienić - na korzystniejszy - sposób obliczania ceny gazu w kontrakcie długoterminowym z włoskim koncernem ENI - wynika z oświadczenia wydanego przez włoską spółkę.

Nie ujawniono szczegółów rozmów. W oświadczeniu opublikowanym przez włoską agencję AGI napisano, że _ decyzja o zmianie formuły cenowej, to ważny krok w trwającym 40 lat strategicznym partnerstwie obu firm _.

Efekty finansowe ENI może odczuć już w pierwszym kwartale tego roku. Porozumienie w sprawie ceny było spodziewane od dawna, bowiem ENI to główny partner Gazpromu w kontrowersyjnym projekcie budowy rurociągu South Stream, dzięki któremu Gazprom będzie mógł słać gaz do Europy z pominięciem tranzytu przez Ukrainę.

Szefowie obu firm uzgodnili też, że w listopadzie ostatecznie podejmą decyzję o realizacji tego projektu. Prace przy South Stream mogą ruszyć już w grudniu. Gazociąg, który ma biec z Rosji przez morze Czarne do Bułgarii i dalej na południe Europy, będzie mógł transportować 63 mld metrów sześciennych paliwa rocznie.

Koszty inwestycji, która ma być gotowa w 2015 roku, szacuje się na 15 mld dolarów. Równocześnie na obniżkę ceny rosyjskiego gazu liczy inny partner Gazpromu w projekcie South Stream - Bułgaria - przez której terytorium będzie przebiegać jeden z odcinków rurociągu.

Więcej na temat gazu z Rosji - czytaj w Money.pl
Przez mróz stracili twarz. Teraz stracą... Brak możliwości zapewnienia przez rosyjski koncern Gazprom zwiększonych dostaw gazu do Europy, skutej w ostatnich tygodniach silnymi mrozami, ujawniło słabe punkty jego strategii.
Rosjanie odkręcili im kurek z gazem W piątek Rosjanie obniżyli o 30 proc, dostawy gazu ziemnego dla Bułgarii i całego regionu bałkańskiego o około 30 procent.
Tagi: gaz z rosji, gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz