Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gaz znowu płynie, potrzebny jak nigdy

0
Podziel się

Jeszcze wczoraj PGNIG przyznawało, że rosyjski koncern o 7 procent zmniejszył dostawy gazu do Polski.

Gaz znowu płynie, potrzebny jak nigdy
(farvatar/iStockphoto)
bDKgqOOd

Gazprom ponownie dostarcza do Polski całe zamówione przez PGNiG błękitne paliwo - informuje krajowy operator gazociągów spółka Gaz-System. Jeszcze wczoraj PGNIG przyznawało, że rosyjski koncern o 7 procent zmniejszył dostawy gazu do Polski.

Rzecznik prasowy Gaz Systemu Małgorzata Polkowska mówi, że dziś nie ma problemu z importem gazu z Rosji i dodatkowo w Polsce zanotowano rekord zużycia. - _ Jeżeli chodzi o dostawę z importu mamy potwierdzone takie ilości jakie zamówił dostawca _ - powiedziała. Dodała, że w ciągu ostatniej doby padł rekord przesyłu gazu, a takiego zapotrzebowania na surowiec dotąd nie było.

POSŁUCHAJ MAŁGORZATY POLKOWSKIEJ:

(Dźwięk: IAR)

bDKgqOOf

Małgorzata Polkowska wyjaśnia, że zwiększone zużycie gazu jest związane z niską temperaturą. Rzecznik Gaz Systemu zapewnia, że mimo mrozów system przesyłowy gazu pracuje stabilnie. Wczoraj jednak ministerstwo gospodarki wydało zgodę na wykorzystanie obowiązkowych zapasów gazu ziemnego. Resort udzielił zgody aby zapewnić ciągłość dostaw.

Dobowe zapotrzebowanie na gaz ziemny dla klientów PGNiG kształtuje się na poziomie 68 mln metrów sześciennych na dobę. Dostawy gazu ze źródeł krajowych wynoszą około 7,2 mln m sześciennych na dobę, dostawy z importu około 40,8 milionów metrów sześciennych na dobę, pozostałe ilości pochodzą z podziemnych magazynów gazu. W tej chwili wypełnione są one w 65 proc. i znajduje się w nich ponad miliard metrów sześciennych gazu.

Czytaj więcej o dostawach gazu
Gazprom obniża ceny gazu. Ale nie dla Polski Rosyjski koncern ogłosił nowe stawki dla niektórych firm w Europie. Nie ma wśród nich PGNiG.
Jest decyzja w sprawie rezerw gazu Gaz-System skierował do ministra gospodarki wniosek o możliwość korzystania z zapasów obowiązkowych zgromadzonych w podziemnych magazynach gazu.
Dostają o 30 proc. mniej gazu od Gazpromu Słowacka spółka gazowa SPP, główny dystrybutor gazu na Słowacji, poinformowała w czwartek, iż zarejestrowała 30-proc. spadek dostaw gazu z Rosji. Jednocześnie uspokaja swoich klientów, że jest w stanie zabezpieczyć ciągłość dostaw.
Jest kryzysowo. PGNiG zakręca gaz Ministerstwo Gospodarki analizuje uruchomienie zapasów gazu.
bDKgqOOG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)