Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gazety lokalne. Jak radzą sobie w kryzysie?

0
Podziel się:

Odwaga, skuteczny system kolportażu, dystans do wszystkich sił politycznych - to przepis na sukces w przypadku gazety miejskiej albo powiatowej.

Gazety lokalne. Jak radzą sobie w kryzysie?
(TommL/iStockPhoto)

Dominik Księski, prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych mówił w radiowej Jedynce, że zagrożenie dla niezależnych małych mediów stanowią gazety finansowane przez władze. _ - Gazety samorządowe również są nazywane prasą lokalną. Jest to ta część rynku prasowego, która tworzy konkurencję finansowana z pieniędzy podatników, skierowana przeciwko tym podatnikom, czyli wydawcom prywatnym _- mówi Dominik Księski.

Prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych mówił, że właściciele gazet, którzy przed laty zadbali o dobry system kolportażu na przykład poprzez sklepy spożywcze na wsiach, nie odnotowują znaczącego spadku sprzedaży w kryzysie. Czasem sprzedaż wręcz rośnie - mówił Księski.

Jako warunek sukcesu Dominik Księski wskazywał też zachowanie dystansu do sił politycznych w środowisku lokalnym. Zaznaczył, że gazeta ma informować, a nie oceniać. Wydającym gazetę niezbędna jest także odwaga, tak by umieli pisać także rzeczy niewygodne dla tych , których często codziennie spotykają w swojej pracy.

Średni nakład gazety lokalnej w Polsce wynosi od 5 do 10 tysięcy egzemplarzy. Zdaniem Dominika Księskiego próg opłacalności przedsięwzięcia osiąga się przy trzech tysiącach egzemplarzy. Stowarzyszenie Gazet Lokalnych i radiowa Jedynka są partnerami akcji _ Filary Demokracji Lokalnej _, organizowanej przez Kancelarię prezydenta RP.

Czytaj więcej w Money.pl
Redaktor naczelny korumpował urzędników To był jeden ze sposobów na pozyskiwanie informacji. Zastępca redaktora naczelnego zatwierdzał te płatności.
Co z abonamentem? "Za to nie odpowiadam" Minister Administracji i Cyfryzacji odsyła do ministra kultury z pytaniem o ustawę regulującą finansowanie mediów publicznych.
Jedyna rozgłośnia opozycji jednak zagra Węgierska ustawa medialna była ostro krytykowana przez Komisję Europejską, OBWE i ONZ, a także przez krytycznych wobec władz węgierskich dziennikarzy i wydawców.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)