Notowania

gaz
23.02.2010 12:24

Gazowe porozumienie z Rosją w połowie marca?

To ma być koniec blisko rocznych rozmów na temat uzupełniania dostaw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lagereek/iStockphoto)

Podpisanie międzyrządowego porozumienia ma zakończyć blisko roczne rozmowy na temat uzupełniania dostaw._ _

_ - Sądzę, że powinniśmy już po pierwszej połowie marca podpisać ten dokument _ - powiedział dyrektor departamentu ropy i gazu w resorcie gospodarki Maciej Kaliski. Zastrzegł jednocześnie, że konieczne są jeszcze oficjalne uzgodnienia w tej sprawie oraz _ zgranie terminów _.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ PGNiG w styczniu sprzedała rekordowo dużo **gazu** ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pgnig;w;styczniu;sprzedala;rekordowo;duzo;gazu,68,0,589380.html )
* [ PGNiG chce podwyżki cen **gazu** ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pgnig;chce;podwyzki;cen;gazu,51,0,589363.html )
* [ Rosjanie dali nam upust na **gaz**, ale czy go wykorzystamy? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosjanie;dali;nam;upust;na;gaz;ale;czy;go;wykorzystamy,98,0,588386.html )

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, które posiada dyrektor Kaliski, ze strony rosyjskiej porozumienie podpisze wicepremier Igor Sieczin, a z polskiej wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Na początku lutego PGNiG zaakceptował porozumienie z Gazprom Export w sprawie dostaw, tranzytu i pięcioletniego upustu na cenę gazu dla Polski. Porozumienie przewiduje zwiększenie dostaw do 10,3 mld m sześc. gazu rocznie do 31 grudnia 2037 roku.
Kaliski spodziewa się, że premierzy Polski i Rosji w ciągu jednego, dwóch tygodni wyznaczą oficjalnie sygnatariuszy porozumienia.

Podpisanie porozumienia z Gazpromem i rosyjskim rządem zwieńczy blisko roczne rozmowy na temat uzupełniania dostaw - po tym, gdy na początku ubiegłego roku gaz przestał nam dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo.

Spółka przesyłała Polsce 2,3 mld m sześc. surowca rocznie. Zawarty w 2006 roku kontrakt PGNiG ze spółką RosUkrEnergo miał obowiązywać do 31 grudnia 2009 roku.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: gaz, pgn, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz