Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gazprom blokuje inwestycję ważną dla Polski

0
Podziel się

Fizyczny rewers pozwoliłby na faktyczny przesył gazu z Niemiec na wschód. To zwiększyłoby bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Gazprom blokuje inwestycję ważną dla Polski
(GAZ-SYSTEM S.A.)
bDZhqijV

Chociaż koszt uruchomienia fizycznego rewersu na gazociągu jamalskim na granicy polsko-niemieckiej jest niewielki, około 1,5 mln euro, to do tej pory go nie ma - powiedziała prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa. Rewers pozwoli przesyłać gaz z Niemiec do Polski.

Piotrowska-Oliwa wzięła udział w polsko-niemieckim forum gospodarczym. Uczestnicy spotkania dyskutowali o bezpieczeństwie energetycznym regionu i współpracy w tej dziedzinie pomiędzy Polską a Niemcami.

Poruszany był m.in. temat gazociągu jamalskiego, którym Gazprom przesyła przez Polskę surowiec. Działa już na nim tzw. wirtualny rewers. Oznacza to, że można kupić gaz na zachodzie Europy, ale fizycznie odebrać go zza wschodniej granicy. Nie ma jednak tzw. fizycznego rewersu, który pozwoliłby na faktyczny przesył gazu w drugą stronę - z Niemiec na wschód. To zwiększyłoby bezpieczeństwo energetyczne Polski.

bDZhqijX

_ - Brakuje interkonektora (na granicy polsko-niemieckiej), który w końcu rewers na rurze jamalskiej uczyniłby nie wirtualnym, ale fizycznym. Mówimy o inwestycji rzędu 1,5 mln euro, która z różnych przyczyn od wielu, wielu miesięcy, nie potrafi być rozwiązana _ - powiedziała Piotrowska-Oliwa. Dodała, że ma nadzieję, iż ta inwestycja powstanie do 2013 roku.

_ - To jest mała rzecz, która może mieć bardzo wielki potencjał. Gazociąg jamalski ma ogromną przepustowość. (...) My po prostu potrzebujemy tego, żeby stać się +obywatelem+ energetycznym Europy _ - podkreśliła.

Szefowa PGNiG zaznaczyła, że rosyjski koncern Gazprom ma duże interesy w Niemczech. _ - Tak więc myślę, że to jest kwestia dobrej woli i mam nadzieję, że jej nie zabraknie _ - powiedziała.

W listopadzie prezes Gaz-Systemu Jan Chadam poinformował, że liczy na to, iż jeszcze w 2013 r. uruchomiony zostanie rewers fizyczny na gazociągu jamalskim. - _ Jesteśmy bliscy porozumienia z niemieckim partnerem _ - zaznaczył.

bDZhqikd

Również w listopadzie Gazprom poinformował, że stanie się 100-proc. właścicielem niemieckiej spółki Wingas. Udziały przejmie od niemieckiego koncernu BASF, w zamian za złoża ropy i gazu na Syberii. Umowa zostanie sfinalizowana do końca 2013 roku. Porozumienie oznacza, że Gazprom stanie się właścicielem gazociągu OPAL (Ostsee-Pipeline-Anbindungs-Leitung), który łączy Nord Stream z niemiecką siecią przesyłową, a także sieci połączeń gazowych w Niemczech, którymi przesyłany jest gaz dostarczany ze wschodu gazociągiem jamalskim. Gazociąg jamalski biegnie przez Rosję, Białoruś i Polskę do Niemiec.

Czytaj więcej w Money.pl
Wiadomo, o ile potanieje gaz od nowego roku Na początku listopada PGNiG podpisał porozumienie o obniżce cen gazu z rosyjskim Gazpromem.
"Nie trzeba od razu wywoływać wojny z Rosją" - _ To jest czasami lepsza recepta na relacje polsko-rosyjskie niż właśnie tylko i wyłącznie budowanie przekonania o zagrożeniu _ - mówi Bronisław Komorowski.
Ceny gazu jeszcze bardziej w dół? Ujawnia szczegóły Prezes PGNiG: - _ Cena gazu kupowanego od Rosjan będzie powiązana nie tylko z cenami ropy naftowej. _
bDZhqiky
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)