Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gazprom żąda od Ukrainy opłaty za gaz

0
Podziel się

Koncern twierdzi, że Ukraina jest mu winna prawie miliard dolarów zaległych opłat za gaz.

bEqAVqwR

Gazprom twierdzi, że Ukraina jest mu winna prawie miliard dolarów zaległych opłat za gaz. Szef rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller oświadczył, że władzom w Kijowie przedłużono termin płatności 882 milionów dolarów do 1 października, jednak opłaty wciąż nie uiszczono.

- _ Problem jest poważny i musi być natychmiast rozwiązany _ - powiedział Miller. Jego oświadczenie zbiega się z przyjazdem do Kijowa Pata Coxa i Aleksandra Kwaśniewskiego, którzy mają rozmawiać z władzami Ukrainy o staraniach tego kraju o członkostwo w Unii Europejskiej.

Tymczasem Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla zapewnił, że sprawa ukraińskiego długu za gaz nie jest związana z możliwością podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Dodał przy tym, że nastał już czas gdy trzeba _ jasno określić swoje stanowisko, a najważniejsze - moment spłaty długów _.

bEqAVqwT

Pieskow zaznaczył, że Rosja nie chciałaby aby w przyszłości relacje gospodarcze Gazpromu z ukraińskimi partnerami _ w jakiś sposób zostały upolitycznione _.

Moskwa jest oskarżana o to, że wykorzystuje swój monopol na dostawy gazu jako dyplomatyczną broń i narzędzie nacisku na kraje byłej sowieckiej strefy wpływów, dążące do zbliżenia z Zachodem. Ukraina ma nadzieję na podpisanie umowy o stowarzyszeniu i wolnym handlu z UE na szczycie w wilnie 28 i 29 listopada.

Gazprom dwukrotnie wstrzymywał dostawy gazu na Ukrainę - w 2006 i 2009 roku. Doprowadziło to do zakłóceń w odbiorze tego surowca także w krajach Europy środkowej i zachodniej.

Czytaj więcej w Money.pl

bEqAVqwZ
bEqAVqxu
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)