Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

"Gdy rynek wątpi w siebie, interwencja jest potrzebna"

0
Podziel się:

Tak uważa ekspert ds. rynków finansowych z ośrodka Bruegel, Nicolas Veron.

"Gdy rynek wątpi w siebie, interwencja jest potrzebna"
(PAP/EPA)

_ - Kiedy rynek sam zaczyna wątpić w swoje możliwości stawienia czoła obecnemu kryzysowi finansowemu, potrzebna jest interwencja państwa _- mówi ekspert ds. rynków finansowych z brukselskiego ośrodka badawczego Bruegel, Nicolas Veron.

Europejskie rządy pospieszyły w ostatnich dniach na ratunek swoim bankom, które znalazły się w tarapatach z powodu rozpoczętego w USA kryzysu finansowego.

Po kilku nacjonalizacjach w Wielkiej Brytanii, kraje Beneluksu częściowo znacjonalizowały bank Fortis, rząd Irlandii udzielił państwowych gwarancji dla całości depozytów w krajowych bankach, rząd Niemiec uratował specjalizujący się w kredytach hipotecznych prywatny bank Hypo Real Estate.

Zdaniem Verona, nie jest żadnym zaskoczeniem, że europejskie kraje decydują się na radykalne kroki, by ograniczyć skutki kryzysu dla swoich gospodarek i ratować oszczędności obywateli._ - Panuje obecnie przekonanie, że samoregulacja, w którą rynek wierzył, straciła część swojej wiarygodności. Dla praktyków rynku nie jest to niespodzianka _ - powiedział Veron.

Wyraził jednak wątpliwość, czy _ zmiana dyskursu politycznego _ będzie oznaczać też daleko idącą regulację rynku. Komisja Europejska zapowiada, że ramy regulacyjne dla sektora finansowego _ nigdy nie będą już takie jak wcześniej _. Jednak zdaniem eksperta, nic nie wskazuje, że będą to zmiany trwałe i głębokie.

_ - Przekonanie, że dotychczas mieliśmy sektor całkowicie zderegulowany, to mit. Nie sądzę, by lekcje wyciągnięte z ostatnich wydarzeń szły w stronę działań radykalnych. One muszą być skuteczne, a nie jest powiedziane, że nacjonalizacja będzie najskuteczniejszą odpowiedzią _ - ocenił Veron.

Podejmowane przez rządy poszczególnych krajów w trybie pilnym działania uznał za dowód, że _ w UE jest wola i zdolność do szybkiego działania _. Przyznał, że kraje Europy Środkowowschodniej zostały na razie oszczędzone przez kryzys, mimo że stanowią one część europejskiego i światowego systemu bankowego.

ekspert
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)