Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gdyby nie marże, kredyty w euro byłyby hitem

0
Podziel się:

Cięcia stóp sprawiły, że oprocentowanie kredytów w euro jest znacząco niższe niż w złotych.

Gdyby nie marże, kredyty w euro byłyby hitem
(PAP/DPA)
bEUDdUBh

Rekordowe cięcia stóp procentowych w Europie sprawiły, że oprocentowanie kredytów w euro jest już znacząco niższe niż w złotych. Niestety - masowemu boomowi kredytów w euro przeszkadzają wysokie marże.

Wczoraj oczy całego świata były zwrócone na nasz kontynent. Kryzys finansowy, który na dobre zawitał do Europy, zmusił banki centralne na Starym Kontynencie do mocnych obniżek kosztów pieniądza. Bank Anglii ściął stopy o 1 pkt proc.. do 2 proc. - najniższego poziomu od 1951 roku. Stopy w Wielkiej Brytanii nigdy nie były niższe niż 2 procent - od momentu powstania Banku Anglii w 1694 roku.

Mocne posunięcie wykonał także Europejski Bank Centralny (EBC). Stopy zostały zredukowane do poziomu 2,5 proc. z 3,25 proc. dotychczas. To najmocniejsze cięcie od początku historii banku, czyli od przeszło 10 lat.

bEUDdUBj

Skrajne zachowanie się EBC zmienia rozkład sił na naszym rynku kredytów hipotecznych. Oprocentowanie takich pożyczek w euro jest już znacząco niższe niż w złotych (patrz tabela). Najtańszy nadal pozostaje szwajcarski frank - jednak tu główną przeszkodą są bardzo wysokie wkłady własne wymagane przez banki (nawet 35 proc.).

Tabela: Jak będą przedstawiały się raty, zakładając obniżkę stóp procentowych w strefie euro o 0,5 pkt. procentowego i 1 pkt proc.

Kredyt hipoteczny na 30 lat, wartość 300 tys. zł
Waluta PLN CHF EUR EUR (-0,5%) EUR (-1%)
Wysokość raty* *2209,66 * *1545,92 * 1945,66 *1844,26 * *1745,30 *
Marża 1,5% 3,0% 2,5% 2,5% 2,5%
WIBOR/LBOR 6,54% 1,23% 3,78% 3,28% 2,78%
Oprocentowanie 8,04% 4,23% 6,28% 5,78% 5,28%

źródło: Expander
*raty w złotych

bEUDdUBp

Czy kredyty w euro staną się naszą _ narodową drugą walutą _, jaką do niedawna był frank? Niekoniecznie.

Obniżka stóp procentowych w strefie euro powinna zwiększyć atrakcyjność kredytów hipotecznych w tej walucie. _ - Jednak oprocentowanie, nawet w sytuacji obniżki stóp o 1 pkt proc., będzie wyższe niż w wypadku kredytów we frankach szwajcarskich _ - mówi Money.pl, Paweł Majtkowski, analityk z Expandera.

Jeśli ktoś chciałby zadłużyć się w euro, powinien brać pod uwagę jeszcze jeden fakt. Już za kilka lat, po wejściu Polski do strefy euro, wszystkie kredyty w złotym zmienią się na kredyty w walucie europejskiej. Dziś natomiast w wypadku kredytów w złotym, marże pobierane przez banki są znacznie niższe niż te w wypadku euro.

Według Majtkowskiego przeciętny kredytobiorca może liczyć na marże w złotym w wysokości 1 pkt. proc. podczas, gdy w wypadku euro będzie to 2,5 pkt. proc. Jego zdaniem, lepiej w takiej sytuacji wybrać kredyt w złotym ze znacznie niższą marżą. _ - Obecnie, co prawda, miesięczne raty będę wyższe ze względu na wyższe stopy procentowe w Polsce, jednak z czasem różnica ta powinna się zmniejszać _ - uważa Majtkowski.

bEUDdUBq

Oczywiście jest to rozwiązanie dobre dla osób, które stać na opłacanie przez dłuższy czas wyższych rat. Ma to bowiem uzasadnienie w sytuacji kiedy Polska rzeczywiście wejdzie do strefy euro w 2012 roku. Wtedy koszt kredytu w euro będzie znacząco niższy niż obecnie.

Za kredytem złotowym będzie również przemawiać jeszcze jeden fakt. Rada Polityki Pieniężnej będzie w najbliższych miesiącach również obniżać stopy procentowe. Decyzję polskiego banku centralnego poznamy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

ZOBACZ TAKŻE:

bEUDdUBK
kredyty
euro
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)