Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Getin Noble wypuszcza akcje dla Czarneckiego. Miliarder z miejsca traci 123 mln zł

64
Podziel się:

Getin Noble musi znaleźć kapitał, by spełnić wymagania KNF. Ten zapewnić ma główny inwestor. Będzie wystawiony na próbę ognia, bo na wstępie straci na inwestycji ogromne pieniądze.

Leszek Czarnecki jeśli spełni obietnice, to musi wyłożyć 200 mln zł za akcje warte obecnie 76 mln zł
Leszek Czarnecki jeśli spełni obietnice, to musi wyłożyć 200 mln zł za akcje warte obecnie 76 mln zł (Wojciech Strozyk/REPORTER)

Getin Noble musi znaleźć kapitał, by spełnić wymagania KNF. Ten zapewnić ma główny inwestor. Będzie wystawiony na próbę ognia, bo na wstępie straci na inwestycji ogromne pieniądze.

- Nie mamy już nic pod dywanem - powiedział prezes Artur Klimczak po wynikach za pierwszy kwartał. Giełda jakoś nie nabrała ufności i najpierw chce zobaczyć dane za drugi kwartał. Kurs banku oscyluje ostatnio wokół 1 zł za akcję.

Mimo to bank chce sprzedaż akcje nowej emisji po aż 2,73 zł za sztukę. Nie może taniej, bo tyle wynosi cena nominalna akcji. Innymi słowy ci, którzy zdecydują się na kupno, z miejsca tracą 62 proc. Inwestycja z góry skazana na porażkę? Pod warunkiem, że w bank się nie wierzy i inwestuje krótkoterminowo.

Zobacz także: Zobacz też: Ekspert: przymusowe przewalutowanie kredytów we frankach jest możliwe

Tym "wierzącym" jest z pewnością p. Leszek Czarnecki, obecnie dysponujący pośrednio i bezpośrednio łącznie prawie 60 proc. akcji. Docelowo może on dorzucić od siebie nawet miliard złotych. Tak deklarował dwa miesiące temu i nie wygląda na to, żeby poza nim ktoś inny decydował się na poświęcenie.

Rada nadzorcza Getin Noble zatwierdziła porządek obraz walnego zgromadzenia, które ma zdecydować o emisji akcji serii D i E po 36 630 037 sztuk każda w ramach subskrypcji prywatnej z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy. Cena emisyjna akcji serii D i E została ustalona na poziomie ceny nominalnej, tj. 2,73 zł za sztukę. Bank chce więc zebrać nieco ponad 200 mln zł.

Decyzja o podwyższeniu kapitału zakładowego jest realizacją założeń wynikających z zatwierdzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego planu ochrony kapitału - podano w komunikacie.

W przypadku akcji serii D spółka nie później niż do dnia 31 lipca 2018 r. zawrze z inwestorami umowy o objęciu akcji. W przypadku serii E termin na zawarcie umów wyznaczony został do dnia 15 października 2018 r.

W końcu kwietnia bank podał, że jego plan ochrony kapitału, zaakceptowany przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), zakłada dokapitalizowanie kwotą prawie 1 mld zł w ciągu dwóch lat i będzie to kwota gwarantowana przez głównego akcjonariusza. W 2018 r. łączny wzrost funduszy własnych banku realizowany w drodze podwyższenia kapitału wyniesie 390 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(64)
powes
6 lat temu
Traci, nie traci. Fakt jest taki, zę getin to potęga, która może i ma teraz cięższy czas ale ja o jego przyszłość jestem spokoojna.
Hehehehe
6 lat temu
Uwaga, to ten co był współpracownikiem SB już w szkole średniej. Nie ma to jak powierzyć mu pieniądze :)))
eryk
6 lat temu
Pupil PO i KNF napisał książkę o ryzykach ?
obserwer_1
6 lat temu
ciężkie czasy dla esbeków
AR bez kata
6 lat temu
A co na to Pieńkosia? Jędrus pocieszy?
...
Następna strona