Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Getin Noble wypuszcza akcje dla Czarneckiego. Miliarder z miejsca traci 123 mln zł

Getin Noble wypuszcza akcje dla Czarneckiego. Miliarder z miejsca traci 123 mln zł

Leszek Czarnecki jeśli spełni obietnice, to musi wyłożyć 200 mln zł za akcje warte obecnie 76 mln zł Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER
Leszek Czarnecki jeśli spełni obietnice, to musi wyłożyć 200 mln zł za akcje warte obecnie 76 mln zł

Getin Noble musi znaleźć kapitał, by spełnić wymagania KNF. Ten zapewnić ma główny inwestor. Będzie wystawiony na próbę ognia, bo na wstępie straci na inwestycji ogromne pieniądze.

- Nie mamy już nic pod dywanem - powiedział prezes Artur Klimczak po wynikach za pierwszy kwartał. Giełda jakoś nie nabrała ufności i najpierw chce zobaczyć dane za drugi kwartał. Kurs banku oscyluje ostatnio wokół 1 zł za akcję.

Mimo to bank chce sprzedaż akcje nowej emisji po aż 2,73 zł za sztukę. Nie może taniej, bo tyle wynosi cena nominalna akcji. Innymi słowy ci, którzy zdecydują się na kupno, z miejsca tracą 62 proc. Inwestycja z góry skazana na porażkę? Pod warunkiem, że w bank się nie wierzy i inwestuje krótkoterminowo.

Zobacz też: Ekspert: przymusowe przewalutowanie kredytów we frankach jest możliwe

Tym "wierzącym" jest z pewnością p. Leszek Czarnecki, obecnie dysponujący pośrednio i bezpośrednio łącznie prawie 60 proc. akcji. Docelowo może on dorzucić od siebie nawet miliard złotych. Tak deklarował dwa miesiące temu i nie wygląda na to, żeby poza nim ktoś inny decydował się na poświęcenie.

Rada nadzorcza Getin Noble zatwierdziła porządek obraz walnego zgromadzenia, które ma zdecydować o emisji akcji serii D i E po 36 630 037 sztuk każda w ramach subskrypcji prywatnej z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy. Cena emisyjna akcji serii D i E została ustalona na poziomie ceny nominalnej, tj. 2,73 zł za sztukę. Bank chce więc zebrać nieco ponad 200 mln zł.

Decyzja o podwyższeniu kapitału zakładowego jest realizacją założeń wynikających z zatwierdzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego planu ochrony kapitału - podano w komunikacie.

W przypadku akcji serii D spółka nie później niż do dnia 31 lipca 2018 r. zawrze z inwestorami umowy o objęciu akcji. W przypadku serii E termin na zawarcie umów wyznaczony został do dnia 15 października 2018 r.

W końcu kwietnia bank podał, że jego plan ochrony kapitału, zaakceptowany przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), zakłada dokapitalizowanie kwotą prawie 1 mld zł w ciągu dwóch lat i będzie to kwota gwarantowana przez głównego akcjonariusza. W 2018 r. łączny wzrost funduszy własnych banku realizowany w drodze podwyższenia kapitału wyniesie 390 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bankowość, leszek czarnecki, gtn, getin noble bank
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
powes
2018-06-24 11:03
Traci, nie traci. Fakt jest taki, zę getin to potęga, która może i ma teraz cięższy czas ale ja o jego przyszłość jestem spokoojna.
Hehehehe
2018-06-20 14:26
Uwaga, to ten co był współpracownikiem SB już w szkole średniej. Nie ma to jak powierzyć mu pieniądze :)))
eryk
2018-06-20 13:59
Pupil PO i KNF napisał książkę o ryzykach ?
Pokaż wszystkie komentarze (64)