Notowania

giełda
19.06.2018 08:09

Getin Noble wypuszcza akcje dla Czarneckiego. Miliarder z miejsca traci 123 mln zł

Getin Noble musi znaleźć kapitał, by spełnić wymagania KNF. Ten zapewnić ma główny inwestor. Będzie wystawiony na próbę ognia, bo na wstępie straci na inwestycji ogromne pieniądze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
Leszek Czarnecki jeśli spełni obietnice, to musi wyłożyć 200 mln zł za akcje warte obecnie 76 mln zł

Getin Noble musi znaleźć kapitał, by spełnić wymagania KNF. Ten zapewnić ma główny inwestor. Będzie wystawiony na próbę ognia, bo na wstępie straci na inwestycji ogromne pieniądze.

- Nie mamy już nic pod dywanem - powiedział prezes Artur Klimczak po wynikach za pierwszy kwartał. Giełda jakoś nie nabrała ufności i najpierw chce zobaczyć dane za drugi kwartał. Kurs banku oscyluje ostatnio wokół 1 zł za akcję.

Mimo to bank chce sprzedaż akcje nowej emisji po aż 2,73 zł za sztukę. Nie może taniej, bo tyle wynosi cena nominalna akcji. Innymi słowy ci, którzy zdecydują się na kupno, z miejsca tracą 62 proc. Inwestycja z góry skazana na porażkę? Pod warunkiem, że w bank się nie wierzy i inwestuje krótkoterminowo.

Zobacz też: Ekspert: przymusowe przewalutowanie kredytów we frankach jest możliwe

Tym "wierzącym" jest z pewnością p. Leszek Czarnecki, obecnie dysponujący pośrednio i bezpośrednio łącznie prawie 60 proc. akcji. Docelowo może on dorzucić od siebie nawet miliard złotych. Tak deklarował dwa miesiące temu i nie wygląda na to, żeby poza nim ktoś inny decydował się na poświęcenie.

Rada nadzorcza Getin Noble zatwierdziła porządek obraz walnego zgromadzenia, które ma zdecydować o emisji akcji serii D i E po 36 630 037 sztuk każda w ramach subskrypcji prywatnej z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy. Cena emisyjna akcji serii D i E została ustalona na poziomie ceny nominalnej, tj. 2,73 zł za sztukę. Bank chce więc zebrać nieco ponad 200 mln zł.

Decyzja o podwyższeniu kapitału zakładowego jest realizacją założeń wynikających z zatwierdzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego planu ochrony kapitału - podano w komunikacie.

W przypadku akcji serii D spółka nie później niż do dnia 31 lipca 2018 r. zawrze z inwestorami umowy o objęciu akcji. W przypadku serii E termin na zawarcie umów wyznaczony został do dnia 15 października 2018 r.

W końcu kwietnia bank podał, że jego plan ochrony kapitału, zaakceptowany przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), zakłada dokapitalizowanie kwotą prawie 1 mld zł w ciągu dwóch lat i będzie to kwota gwarantowana przez głównego akcjonariusza. W 2018 r. łączny wzrost funduszy własnych banku realizowany w drodze podwyższenia kapitału wyniesie 390 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, bankowość, gtn, getin noble bank, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-06-2018

TeskaCzarnecki to dawny agent z słuzb PRL-u i juz wiadomo skad ma tą kasę. z przewałki przekształceń własnosciowych.

19-06-2018

Były klient.Tak się kończy oszukiwanie swoich klientów. Już nikt niechce mieć nic wspólnego z tym bankiem i z tym panem.

19-06-2018

stylista fryzurCieszy mnie to, kara za polisolokaty

Rozwiń komentarze (64)