Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Giganci znad Sekwany szybciej oddają pomoc

0
Podziel się:

Renault i Peugeot oddały po miliardzie euro rządowej pomocy

Giganci znad Sekwany szybciej oddają pomoc
(Renault)

Szybciej niż przewidywano francuscy producenci aut Renault i Peugeot spłacają część miliardowej pomocy otrzymanej od państwa.

W kwietniu 2009 roku rząd w Paryżu udzielił każdemu z koncernów po 3 mld euro kredytu. Jak potwierdzili rzecznicy przedsiębiorstw, już w zeszłym tygodniu każdy z producentów samochodów spłacił miliard euro państwowej pomocy.

Pierwotnie pierwszą transzę spłaty przewidywano na 2011 rok, jednak podobnie jak konkurenci obaj francuscy producenci poradzili sobie z kryzysem lepiej niż zakładano. W pierwszym półroczu 2010 koncerny Renault i Peugeot odnotowały ponownie znaczne zyski, po miliardowych stratach w 2009 roku.

Szybsza spłata to także rachunek ekonomiczny. Dzięki przedwczesnemu zwrotowi części pieniędzy oba koncerny zredukują swoje zadłużenie i odsetki. W kontekście tym pojawiły się także informacje, że Renault pozbędzie się wkrótce udziałów w szwedzkim producencie samochodów ciężarowych Volvo. Potwierdza to także odpowiedzialny w Renault za pion działalności operacyjnej Patrick Pelata.

Koncerny próbują także pozbyć się ograniczeń ze strony polityki. Na początku roku Renault starł się z rządem, który posiada 15 procent udziałów w koncernie. Szef koncernu Carlos Ghosn chciał przenieść część produkcji Clio do Turcji, likwidując miejsca pracy we Francji. Po ostrych atakach ze strony prezydenta Sarkozy`ego Renault zrezygnował jednak z tych planów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t89307.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/aktualnosci/artykul/amerykanie;znow;pokochali;duze;samochody,164,0,672932.html) Amerykanie znów pokochali duże samochody Czy przyjmą się fiatowskie maluchy przeszczepione do Chryslera?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t83669.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/aktualnosci/artykul/chinski;rynek;samochodow;urosnie;dwukrotnie;w;10;lat,190,0,670910.html) Chiński rynek samochodów urośnie dwukrotnie w 10 lat W 2020 roku po chińskich drogach będzie jeździć 200 milionów aut.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)