Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gigantyczna kara za e-myto

0
Podziel się:

Austriacy słono zapłacą za opóźnienia w budowie systemu poboru opłat.

Gigantyczna kara za e-myto
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

**Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad naliczyła operatorowi systemu poboru e-myta prawie 7,5 mln zł kary - poinformowała rzecznik GDDKiA Urszula Nelken. W tej kwocie mieści się m.in. kara za dwudniowe opóźnienie w uruchomieniu systemu i odsetki.

System elektronicznego poboru opłat za korzystanie z dróg, tzw. e-myto, miał zacząć działać od 1 lipca, ruszył jednak dopiero 3 lipca. Wdrażająca system austriacka firma Kapsch informowała wówczas, że przyczyną opóźnienia było niepodłączenie do systemu informatycznego urządzeń zamontowanych na tzw. bramownicach, które naliczają samochodom przejechane kilometry.

Jak wyjaśniła Urszula Nelken, GDDKiA naliczyła firmie Kapsch 7 mln 459 tys. 383,22 zł kar i odsetek. W tej kwocie uwzględniono m.in. kary umowne za opóźnienie startu systemu. Sięgają one 2 mln zł - po milionie za każdy dzień opóźnienia. W karze uwzględniono również 400 tys. zł za inne uchybienia w stosunku do kontraktu. Chodzi m.in. o opóźnienia w uzyskiwaniu pozwoleń na budowę bramownic oraz w ich budowie, a także o niezapewnienie na czas wszystkich miejsc obsługi klienta, ponadto o niezapewnienie klientom możliwości doładowania konta transferem bankowym. Rzeczniczka poinformowała, że Kapsch zapłacił już 2,4 mln zł.

Urszula Nelken poinformowała, że drogowcy obciążą Kapsch także opłatami z tytułu utraconych przychodów. Chodzi o pieniądze, które trafiłyby do Skarbu Państwa, gdyby system od początku działał sprawnie. _ System osiągnął pełną sprawność dopiero pod koniec września _ - powiedziała rzeczniczka. Żeby wyliczyć, ile Skarb Państwa by zarobił, drogowcy porównają pierwsze trzy miesiące działania systemu - czyli lipiec, sierpień i wrzesień z kolejnymi trzema: październikiem, listopadem i grudniem. Jak powiedziała rzeczniczka, ostateczna suma będzie znana na początku przyszłego roku, być może już w styczniu.

Kapsch zapewniał już, że wypełni zobowiązania wobec Skarbu Państwa wynikające z kontraktu z GDDKiA - czyli zapłaci kary kontraktowe za opóźnienie w uruchomieniu systemu elektronicznego poboru opłat, a także pokryje straty Skarbu Państwa wynikające z utraconych przychodów. _ Między przedstawicielami spółki a urzędnikami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie ma i nie było żadnych rozbieżności, jeśli chodzi o realizację zobowiązań Kapsch Telematic Services wynikających z umowy _ - deklarował w lipcu Kapsch. Rzeczniczka GDDKiA powiedziała, że podobne zapewnienia otrzymała na piśmie także Dyrekcja.

System e-myta obejmuje sieć 1560 km dróg. Stawki opłaty wynoszą 0,20 zł do 0,53 zł za kilometr autostrad i dróg ekspresowych oraz od 0,16 zł do 0,42 zł za kilometr dróg krajowych. Więcej za przejazd płacą samochody ciężkie i mocno zanieczyszczające środowisko, a lżejsze i przyjaźniejsze środowisku - mniej.

Po pięciu miesiącach funkcjonowania systemu operator zebrał ponad 320 mln zł wpływów. Prognoza na pierwsze sześć miesięcy sięga 400 mln zł. Koszt budowy i obsługi systemu w latach 2011-2018 wyniesie 4,9 mld zł.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/28/t139548.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/eksperci;o;e-mycie;to;kleska;ekipy;tuska,246,0,917750.html) Eksperci o reformie: to klęska ekipy Tuska Ich zdaniem system generuje więcej strat niż zysków. GDDKiA tłumaczy się z zarzutów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t139552.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/e-myto;nieszczelne;panstwo;traci;40;proc;,18,0,897554.html) System nieszczelny - Kapsch zapłaci miliony Z powodu nieszczelności elektronicznego systemu poboru opłat via-TOLL - zysk państwa jest o ponad 40 procent niższy od założeń.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t102229.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/infrastruktura/artykul/kierowcy;sumiennie;placa;e-myto,25,0,902937.html) Skanują ciężarówki na drogach. Co wykryli? ITD podsumowała początki funkcjonowania systemu poboru opłat za drogi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)