Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gigantyczne cięcia i ulgi. Paryż szykuje kij i marchewkę

0
Podziel się:

Aby zwiększyć konkurencyjność gospodarki, Francja powinna zredukować koszty pracy o 30 mld euro - twierdzi były szef koncernu aerokosmicznego EADS Louis Gallois.

Gigantyczne cięcia i ulgi. Paryż szykuje kij i marchewkę
(Marlee90/iStockphoto)

W celu zwiększenia konkurencyjności gospodarki Francja powinna zredukować koszty pracy o 30 mld euro w ciągu dwóch lat - twierdzi były szef koncernu aerokosmicznego EADS Louis Gallois w raporcie przygotowanym na zamówienie socjalistycznego rządu.

Latem br. prezydent Francois Hollande zwrócił się do Gallois, by zbadał, co hamuje francuską gospodarkę i dlaczego jest ona w tyle za takimi rywalami jak Niemcy. Miał też zaproponować reformy, dzięki którym mogłoby się to zmienić.

Francuski eksport stanowi 13 proc. eksportu strefy euro, w porównaniu z 17 proc. w zeszłym roku. Natomiast bezrobocie we Francji wynosi 10,2 proc., w porównaniu z 6,9 proc. w Niemczech.

W poniedziałek Gallois przekazał raport na temat konkurencyjności gospodarki premierowi Jean-Marcowi Ayrault. W raporcie, który wyciekł do prasy, były szef EADS przedstawił 22 propozycje zmian, m.in. ułatwiających firmom inwestowanie w innowacyjność oraz obniżających koszty tych inwestycji.

Przemysłowiec chce m.in. 20 mld euro cięć w podatkach od wynagrodzeń płaconych przez pracodawców oraz 10 mld euro cięć w podatkach płaconych przez osoby zatrudnione. Aby odzyskać tę różnicę, Gallois proponuje zwiększenie podatku VAT oraz wprowadzenie cięć w wydatkach publicznych.

_ Francuzi muszą wspierać ten wspólny wysiłek, który może być też wspaniałym projektem odzyskiwania naszego przemysłu _ - powiedział Gallois, opuszczając biuro premiera.

_ Potrzebna jest prawdziwa mobilizacja i prawdziwy patriotyzm _ - mówił. _ Będzie to wymagało czasu _ - dodał. Przemysłowiec uważa, że Francja musi podnieść jakość wytwarzanych przez siebie produktów, jeśli chce utrzymać wysoki poziom życia, o co walczą związki zawodowe.

Hollande obiecał w poniedziałek, że wyciągnie wnioski z raportu, i zapewnił, że we wtorek rząd ogłosi _ zdecydowane decyzje _. Wykluczył jednak środki _ szokowe _.

Tygodnik _ Le Point _ podał, nie cytując źródeł, że w ramach kompromisu rząd zamierza oferować od przyszłego roku działającym we Francji firmom ulgi podatkowe o łącznej wartości 20 mld euro. Zostałoby to zrównoważone cięciami wydatków publicznych i niewielką podwyżką podatku VAT, z obecnych 19,6 proc. do 20 proc.

Jak pisze agencja AP, podczas gdy Włochy i Hiszpania są obecnie w gorszej sytuacji niż Francja, zdaniem ekspertów kraje te dokonują niezbędnych cięć wydatków i wprowadzają zmiany na rynkach pracy. Francja opiera się jednak wielkim reformom, m.in. dlatego, że zmiany na rynku pracy uważane są za polityczne samobójstwo. Według Gallois powinno się to zmienić. _ Dialog społeczny musi znaleźć nową dynamikę _ - powiedział dziennikarzom.

Czytaj więcej w Money.pl
Francja zagroziła, że zablokuje nowy budżet dla Unii Paryż szuka sojuszników. Paryż konsultował się już z Niemcami, Hiszpanią i Włochami.
Dadzą 7 mld euro, by uchronić ludzi przed... Francuski rząd zamierza udzielić poważnej pomocy finansowej koncernowi Peugeot-Citroen. Premier domaga się jednak restrukturyzacji przedsiębiorstwa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)