Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gilowska: Nasze państwo jest poważnie zadłużone

0
Podziel się:

- Suwerenność gospodarcza Polski powinna czerpać z: wiary w Boga, w prawo do ojczyzny i do egzekwowania praw w ojczyźnie - mówi członkini RPP.

Gilowska: Nasze państwo jest poważnie zadłużone
(prezydent.pl/GFDL)

_ - Suwerenność gospodarcza Polski powinna czerpać z atrybutów, które zawsze mocno ją wzmacniały: wiary w Boga, w prawo do ojczyzny i do egzekwowania praw w ojczyźnie - _ mówi prof. Zyta Gilowska.

Gilowska uczestniczyła w konferencji _ I Forum Marki Polskiej _ zorganizowanej przez związaną z PiS Akademię Samorządności i Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Na konferencję zaproszono również m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - do wygłoszenia wykładu _ Nowoczesny patriotyzm gospodarczy w budowaniu polskiej niezależności _.

Swoje wystąpienie Gilowska zatytułowała. _ Wektory suwerenności gospodarczej Polski _. Podkreśliła, że na Śląsku można i trzeba mówić twarde słowa, bo to ziemia ciężkiej pracy, ale też związanych z nią dramatycznych wydarzeń.

Jak przypominała, suwerenność jest definiowana jako zdolność do samodzielnego, niezależnego od innych podmiotów, sprawowania władzy politycznej na danym terytorium. _ - Suwerenność od zawsze ujmowała państwo jako takie, które nie uznaje nikogo wyższego od siebie, oprócz Boga. Ten metapolityczny, duchowy wymiar suwerenności od wieków jest ważny dla Polaków, był silnie obecny w naszej historii i działaniach jeszcze w II RP _ - zaznaczyła.

Wskazała, że suwerenność _ ma bardzo silny komponent gospodarczy _. - _ Suwerenność gospodarcza dziś rozumiana jest jako należne państwu prawo do ochrony swej gospodarki przed niekorzystnymi czynnikami - również wewnętrznymi _ - wyjaśniła.

Gilowska przypomniała również, że najważniejsi urzędnicy w Polsce, przed wykonywaniem swych funkcji składają ślubowania. - _ Mamy zatem prawo i obowiązek jako suweren domagać się od naszych przedstawicieli, by wykazywali się gorliwością w egzekwowaniu naszego prawa do bycia suwerennym gospodarczo _ - zaznaczyła.

Członkini RPP pytając w jaki sposób państwo, takie jak Polska, może sięgać po faktyczną suwerenność, wskazała, że _ w takim stopniu, w jakim chce i odważa się to uczynić _. Dodała, że obecnie także państwa mniejsze od naszego bardzo intensywnie korzystają z tego prawa.

_ - Lekcja, gdy zapomina się o własnej suwerenności gospodarczej jest zawsze bardzo kosztowna _ - przestrzegała Gilowska. Mówiła, że także z polskiej historii wynika, że choć w warunkach pokoju nie można państwu suwerenności gospodarczej odebrać, samo państwo może ją lekkomyślnie oddać.

_ - Nasi przodkowie taką lekcję nam zostawili, że po epoce gigantycznych, wspaniałych imponujących zwycięstw i dużej pomyślności stwierdzili, że sobie w spokoju poodpoczywają. Osunęli się w gnuśność, w lenistwo, realizowali ówczesne tu i teraz. I jakoś tak powolutku poszło, a potem nagle Rzeczypospolita w niebezpieczeństwie _ - mówiła.

_ - Dzisiaj nie możemy powiedzieć, że jest tu i teraz. Dzisiaj nie mamy alibi dla takiej bezmyślności i nieświadomości _ - zaznaczyła Gilowska. Wskazała, że także dzisiaj są _ państwa ledwo zipiące _, które _ swoją suwerenność pozamieniały na sterty długów, a na dokładkę udają, co jest już naprawdę żałosne, że przy pomocy kolorowych papierków, zwanych pieniędzmi, kupują czas _.

_ - Czasu się kupić nie da. My też zaczęliśmy udawać, że kupujemy czas. Nasze państwo też jest bardzo poważnie zadłużone. Tu wchodzą w grę takie liczby, że obywatele myślą, że rozboli ich głowa _ - powiedziała członkini RPP apelując, by obywatele jednak spróbowali zdać sobie sprawę z wielkości polskiego długu i związanej z tym sytuacji.

_ - Pytanie, które stawia sobie dużo głów w Europie brzmi, ile czasu potrzebuje suweren, żeby się zorientować. Jeśli natomiast suweren się zorientuje i oby to nastąpiło, to nagle automatycznie przekręca się kluczyk z metapolitycznym wektorem suwerenności. Nagle suweren sobie przypomina, że przecież siłą jego przodków były zawsze takie atrybuty suwerenności, które bardzo mocno ją wzmacniają: wiara w Boga, w prawo do własnej ojczyzny i w prawo do egzekwowania własnych praw na ziemi ojczystej. Pytanie, kiedy to się stanie _ - mówiła Gilowska.

Wyraziła przy tym obawę, że obecnie Polacy nie chcą już tak rozumować. _ - Kochani, nie da rady, rzeczywistość was dopadnie. Przyjdzie - oby jak najszybciej - taka chwila, że dużo ludzi w Polsce zrozumie, że te atrybuty suwerenności, które były źródłem siły naszego narodu, to nasze główne dziedzictwo. Nie da się wyprzedzić swojego dziedzictwa. Nie da rady _ - wskazała.

Na początku swego wystąpienia Gilowska mówiła, że miło widzieć Jarosława Kaczyńskiego w znakomitej formie. Wręczyła mu też 10-złotową monetę NBP z wizerunkiem rotmistrza Witolda Pileckiego.

Czytaj więcej o Zycie Gilowskiej
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t137007.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kaczynski;wciaz;chce;debaty;z;gilowska;ale;poza;kampania,62,0,905278.html) Kaczyński chce Gilowskiej. Ma nowy pomysł Prezes PiS uważa, że przed wyborami powinno dojść do debaty akademickiej na temat finansów państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t16649.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pis;komentuje;rezygnacje;zyty;gilowskiej;z;debaty,197,0,905157.html) Rezygnacja Gilowskiej jest nieuzasadniona? Ekspert gospodarczy PiS i kandydat tej partii do Sejmu profesor Jerzy Żyżyński, powiedział, że rezygnacja profesor Zyty Gilowskiej z udziału w debatach wyborczych jest nieuzasadniona.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t90928.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gilowska;nie;bedzie;debatowac,219,0,904923.html) Gilowska nie będzie debatować - _ Jestem świadoma ograniczeń prawnych i nie zamierzam brać udziału w żadnej kampanii wyborczej _ - powiedziała była minister finansów. PiS zapowiedziało, że ustosunkuje się do jej decyzji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)