Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska w strefie euro? Glapiński wskazuje inny, ważny dla nas cel

34
Podziel się:

- Dla krajów Europy Środkowej wzrost gospodarczy pozostaje celem, państwa te muszą znaleźć sposoby jego stymulowania - powiedział w piątek w Warszawie prezes NBP Adam Glapiński.

Polska w strefie euro? Glapiński wskazuje inny, ważny dla nas cel
(East News/ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

- Dla krajów Europy Środkowej wzrost gospodarczy pozostaje celem, państwa te muszą znaleźć sposoby jego stymulowania - powiedział w piątek w Warszawie prezes NBP Adam Glapiński (na zdjęciu).

"Ze względu na niepewności, mam nadzieję, że banki Europy Środkowej pozostaną wierne starym narzędziom" polityki monetarnej - zauważył Glapiński.

Zwrócił uwagę, że choć podobnie jak na Zachodzie inflacja jest niska, "sytuacja w Środkowej Europie różni się od tej w USA czy Europie Zachodniej". "Poziom zadłużenia jest na ogół niższy, ale co najważniejsze wzrost gospodarczy jest wyższy niż w rozwiniętych gospodarkach. Wzrost jest satysfakcjonujący. Musimy jednak znaleźć sposoby, aby lepiej stymulować wzrost, by nadrabiać zaległości. To jest nasz cel długookresowy. I myślimy o tym wzroście" - mówił.

"Wzrost to cel, który pozostaje niezmienny" - podkreślił.

Glapiński otworzył konferencję NBP pod hasłem "Central Europe's Growth Perspectives in a New Normal World". Wśród gości i prelegentów znaleźli się ekonomiści, przedstawiciele banków centralnych, międzynarodowych instytucji finansowych i środowisk akademickich z całego świata.

Wystąpił m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, dla Polski lepiej byłoby nie wchodzić do strefy euro na obecnym etapie konwergencji. Ale jeśli wszystko pójdzie "fantastycznie", nastąpi to w ciągu 5-10 lat - powiedział.

"Wciąż jesteśmy do tego zobligowani i to rozumiemy. Ale brak konwergencji wskazuje na ogromne ryzyka w kontekście tzw. optymalnego obszaru walutowego" - dodał. Ocenił przy tym, że strefa euro nie jest optymalnym obszarem walutowym.

"Niektórzy twierdzą, że powinniśmy wejść do strefy euro, ale z drugiej strony jest pytanie, czy strefa euro to część rozwiązania czy część problemu? Gdy się ogląda strefę euro, coraz więcej ekonomistów - wbrew temu, co się mówiło kilka lat temu - mówi, że nie jest to optymalna strefa, że to część problemu, a nie rozwiązania" - mówił.

"Dziś znajdujemy się w epoce wielkich nierównowag. Poszukujemy nowego normalnego świata. To, co obserwujemy obecnie, ten rodzaj nierównowagi, jest daleki od optymalności. Musimy znaleźć nowy poziom równowagi. My, kraje Europy Środkowej, musimy stanowić część rozwiązania, a nie problemu" - dodał.

Morawiecki wskazywał, że część zasad UE pracuje na korzyść bogatych państw zachodniej Europy. Zwrócił m.in. uwagę na problem demograficzny; przypomniał, że Polskę w ostatnich latach opuściły ok. 2 mln ludzi i pracują dla innych krajów. "To - jak podkreślił - ogromna strata dla Europy Środkowej".

Zauważył, że Europa Środkowa mogłaby z Zachodem konkurować usługami. Zwrócił jednak uwagę na funkcjonujący na zachodzie Europy protekcjonizm rynkowy, który narzuca konkurencji środkowoeuropejskiej np. wymóg pensji minimalnej. Wolny przepływ kapitału według niego działa natomiast na korzyść bogatszych, a nie państw, które budują własny kapitał.

"Różne regulacje utrudniają ekspansję naszych firm" - podkreślił.

gospodarka
banki
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
WYRÓŻNIONE
Prof.
8 lat temu
W tej sprawie, czy Polska ma wejść do strefy euro bezwzględnie powinno odbyć się referendum!!!!!!
gorszy sort
8 lat temu
Dlatego dajmy 500+, aby ludzie nie musieli pracować tylko dzieci płodzić! To da nam oczekiwany wzrost! Można też podnieść podatki zwłaszcza przedsiębiorcom, aby szybko uciekali z biznesem z kraju! To też da nam wzrost!
q
8 lat temu
a mnie to w sumie cieszy bo Polak nagle się obudzi i zobaczy że zarobił 400 euro na rękę a ceny ma jak niemiec
NAJNOWSZE KOMENTARZE (34)
zbych
8 lat temu
New Normal World to świat według PiSu. Zaklinanie rzeczywistości. Kto tych bzdur słucha?
ryszard1956
8 lat temu
wprowadzajac euro w polsce doszlo by do zatrzymania rynku zbytu i rynku wewnetrznego kto by kupil chleb z 2euro zarabiajac 1600euro i majac emerytury 350euro chyba tylko ,,tusk i schetyna ,, zarabiajac jeden w uni drugi w sejmnie .. ale niedlugo obaj panowie rozkreca ,,wlasny biznes lub beda po smietnikach wolowac
R
8 lat temu
Nie jestesmy zobligowani. Polska powiedziala ze wstapi ale nigdy nie byl podany termin tego wstapienia. Moze to byc i za sto lat kiedy nawet smrod po unii juz nie pozostanie...
socar
8 lat temu
Wreszcie ktoś mówi z sensem i oczywistą dyplomacją. Obserwujcie Niemcy ,lub raczej ich nadwyżkę eksportową ,która w tym roku będzie światowym rekordem (ponad 270 miliardów euro).Powoduje to ogromne dystorsje w strefie euro i niestety jest to tykająca bomba.Jesli nie padną banki systemiczne (chociaż jeden) ,to i tak w ciągu kilku lat pojawią się w wyborach ruchy nacjonalistyczne ,które mogą wygrywać i organizować referenda na temat wyjścia z UE lub opuszczenia strefy euro.Europa musi się reformować szybko .Jesli plan Junkera będzie klapą ,to nastąpi głęboki kryzys w Europie.Paradoksalnie ,pierwsi mogą klapnąć Niemcy z powodu DB.
Dogen
8 lat temu
Rezygnacja z emisji własnej waluty oznacza wykończenie narodu.
...
Następna strona