Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Goldman Sachs pomagał Grecji ukryć dług?

0
Podziel się:

Poinformował o tym szef zarządu amerykańskiej Rezerwy Federalnej Ben Bernanke.

Goldman Sachs pomagał Grecji ukryć dług?
(PAP/EPA)

Bank inwestycyjny Goldman Sachs jest podejrzany o to, że pomagał Grecji ukryć rzeczywistą wysokość swojego długu. Poinformował o tym szef zarządu amerykańskiej Rezerwy Federalnej Ben Bernanke (na zdjęciu).

Podczas przesłuchań w Kongresie Ben Bernanke powiedział, że amerykańskie służby nadzoru finansowego zażądały od Goldman Sachs przekazania dokumentów dotyczących współpracy z rządem Grecji. Prowadzący dochodzenie chcą między innymi sprawdzić, czy przedstawiając ofertę sfinansowania długu Grecji w latach 2000-2002 amerykański bank nie wprowadził w błąd inwestorów w sprawie rzeczywistej wysokości zadłużenia tego kraju.

Prowadzone przez amerykańskie władze dochodzenie dotyczy również działalności inwestorów spekulacyjnych, którzy w ciągu ostatniego roku, posługując się derywatami finansowymi CDS (Credit Default Swap), mogli manipulować wysokością stóp procentowych, po jakich Grecja pożyczała pieniądze.

_ - Mamy do czynienia z sytuacją, w której duże instytucje finansowe wzmacniały kryzys finansowy w jednym z państw dla osiągnięcia prywatnego zysku _ - powiedział przewodniczący senackiej komisji systemu bankowego Chris Dodd.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)