Notowania

prognoza pkb
31.01.2012 14:05

Goldman Sachs prognozuje wzrost PKB Polski w 2012 roku

Znany bank inwestycyjny jest bardziej sceptyczny od polskich ekonomistów, którzy prognozują około 3 procent wzrostu PKB.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shiny Things/CC/Flickr)

Bank inwestycyjny Goldman Sachs alarmuje. Wzrost PKB Polski w 2012 roku wyniesie 2,0 proc. W 2013 natomiast możemy spodziewać się PKB na poziomie 3,3 proc. Bank szacuje też, że w perspektywie 12-miesięcznej złoty będzie notowany po 4,3 do euro i 2,97 do dolara.

_ - Spodziewamy się w tym roku zacieśnienia fiskalnego i zmniejszenia dynamiki popytu wewnętrznego _ - powiedziała Magdalena Polan, ekonomistka banku.

Oczekuje ona utrzymania stóp procentowych przez RPP na dotychczasowym poziomie w okresie 2012-2013. _ - O obniżce nie powinno być mowy w tym okresie. Z kolei do podwyższenia ich poziomu mogłoby Radę zmusić dopiero ewentualne osłabienie złotego czy problemy deficytu na rachunku bieżącym _ - wyjaśniła.

_ - Jednak jesteśmy optymistycznie nastawieni do złotego. Nasz scenariusz kolejno osłabienia, a następnie umocnienia złotego rozłożony na kolejne kwartały 2012 zrealizował się dużo szybciej. Wciąż póki co podtrzymujemy nasze szacunki kursu polskiej waluty do euro i dolara. Czynnikiem popytowym na złotym powinno być rosnące zainteresowanie zagranicznych inwestorów inwestowaniem w polskie aktywa _ - dodała ekonomistka Goldman Sachs. Szacunki banku w perspektywie 12 miesięcy zakładają, że złoty będzie notowany po 4,3 do euro i 2,97 do dolara.

Czytaj więcej prognoz dla polskiej gospodarki w Money.pl
"Prężny wzrost". Nowa prognoza dla polskiej gospodarki Szwajcarski bank ocenił też perspektywy dla czeskiej korony i węgierskiego forinta.
Oto, co zahamuje gospodarkę w 2012 roku GUS opublikował bardzo dobre wyniki za ubiegły rok jednak pytani przez Money.pl ekonomiści są zgodni, że tegoroczne PKB będzie już znacznie gorsze.
Pawlak: Polska gospodarka nie zwalnia Zdaniem wicepremiera wzrost PKB w 2012 roku może być wyższy niż założony w ustawie budżetowej.
Tagi: prognoza pkb, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz