Notowania

gomułka
25.06.2008 06:30

Gomułka: Przez złe reformy nie ma pieniędzy na reformę CIT

Podziel się
Dodaj komentarz

*Money.pl: Platforma Obywatelska przed wyborami obiecywała zmniejszenie obciążeń podatkowych. Ale póki co przedsiębiorcy nadaremno wypatrują zmian na lepsze. *

*Stanisław Gomułka, ekonomista, były wiceminister finansów w rządzie Donalda Tuska: *Obecnie wprowadzane reformy, czyli obniżka składki rentowej i zmiana w podatku PIT kosztować będą budżet ok. 30 miliardów złotych. O tyle będzie mniej pieniędzy. A na reformę sektora przedsiębiorstw potrzeba ok. 10 miliardów zł. To wystarczyłoby na znaczną redukcję CIT-u i eliminację podatku Belki.

Zdecydowano się jednak na kontynuację planów PiS-u. I to już ograniczyło możliwość kolejnych reform. Zmiany podatku CIT są stosunkowo mało kosztowne, ale mają duże znaczenie dla przedsiębiorców. Więc nic dziwnego, że przedsiębiorcy upominają się o nie.

Ale skoro rząd przyjął strategię kontynuacji podejścia PiS-owskiego polegającego na zmniejszaniu obciążeń typu PIT i rentowych to już nie ma środków na reformy podatkowe, które szczególnie interesują biznes.

Money.pl: Czyli reformę podatku CIT będzie trzeba odłożyć?

*S.G.: *Jeżeli mamy taką strategię, to musimy czekać, aż te inne reformy np. emerytalna przyniosą jakieś pozytywne efekty budżetowe i dopiero wtedy pojawią się środki na kolejne reformy podatkowe.

* **ZOBACZ TAKŻE: **
* [ Gomułka: Za cztery lata wydatki z budżetu będą niższe ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/gomulka;za;cztery;lata;wydatki;z;budzetu;beda;nizsze,250,0,310778.html )
* [ Deficyt budżetowy będzie niższy o 3 miliardy ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/deficyt;budzetowy;bedzie;nizszy;o;3;miliardy,51,0,334643.html )
* [ Państwowa kasa do marca na plusie ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/panstwowa;kasa;do;marca;na;plusie,130,0,313474.html )
* [ Resort finansów: Deficyt będzie minimalny ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/resort;finansow;deficyt;bedzie;minimalny,67,0,337987.html )
Tagi: gomułka, wiadomości, wywiad
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz