Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Górnictwo w Polsce. Rząd planuje duże zmiany

0
Podziel się:

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt zmian w rządowym programie dla górnictwa.

Górnictwo w Polsce. Rząd planuje duże zmiany
(Reporter)

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt zmian w rządowym programie dla górnictwa. Ma on dopuszczać możliwość sprzedaży ponad 50 proc. akcji górniczych spółek, a także pozyskiwanie dla nich inwestorów strategicznych.

O przygotowanym projekcie poinformował wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Zastrzegł, że rozwiązania w tym zakresie będą jeszcze dyskutowane ze stroną społeczną. Według niego projekt, przygotowany w resorcie gospodarki na prośbę Ministerstwa Skarbu Państwa, został już skierowany do konsultacji międzyresortowych.

Tomczykiewicz wskazał, że zmiana ma dotyczyć wszystkich górniczych spółek, a nie tylko Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
, która jest już na giełdzie. Przed upublicznieniem Skarb Państwa ponownie zobowiązał się - także zapisem w statucie tej spółki - że zachowa w niej pakiet powyżej 50 proc. akcji.

_ - Trzeba pamiętać, że w statucie JSW jest zapis o ponad 50-procentowym udziale Skarbu Państwa (...). Było to zobowiązanie przed wejściem na giełdę. Dopóki to zobowiązanie wobec strony społecznej nie będzie zmienione i uzgodnione ze stroną społeczną, to ono obowiązuje _ - zapewnił wiceminister.

Nowe zasady mają również dopuścić możliwość prywatyzacji spółek węglowych przy udziale inwestorów strategicznych. _ - Projekt ma też element związany z tym, żeby mógł być jakiś strategiczny inwestor, bo dotąd program nie dopuszczał takiej możliwości. Trzeba taką możliwość w programie stworzyć, jeżeli będzie taka potrzeba _ - uważa Tomczykiewicz.

Jego zdaniem dla przemysłu inwestor strategiczny jest lepszy, ponieważ chce on realizować w prywatyzowanym przedsiębiorstwie konkretne cele.

_ - Można też uzyskać wyższą cenę niż giełdowo. Ale tu też przed nami jest dyskusja ze stroną społeczną _ - zastrzegł wiceminister, nie chcąc przesądzać ostatecznego kształtu przyjętych rozwiązań.

Czytaj więcej w Money.pl
Szukają górnika, ciągle jest pod ziemią Do dzisiejszego popołudnia trwające drugą dobę poszukiwania 29-letniego górnika z kopalni Silesia nie przyniosły przełomu.
Dramatyczna akcja ratownicza w kopalni Wciąż nie udało się wydostać górnika z kopalni Silesia, który w sobotę wpadł do podziemnego zbiornika na węgiel.
Górnik spadł z 400 metrów. Brak z nim kontaktu Akcja ratownicza jest bardzo trudna ze względu na specyficzne warunki, w jakich doszło do wypadku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)