Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Górniczy potentat w drodze na giełdę. Chce 3,5 mld zł

0
Podziel się

Jastrzębska Spółka Węglowa ma nową strategię.

Górniczy potentat w drodze na giełdę. Chce 3,5 mld zł
(hha124l/CC/Flickr)
bEhayzgB

Zarząd i rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
przyjęły plan rozwoju dla skupionej wokół tej firmy grupy kapitałowej. Zatwierdzenie tego dokumentu otwiera drogę do wprowadzenia grupy na giełdę, skąd może pozyskać około 3,5 mld zł.

_ - Z przeprowadzonych analiz wynika, że grupa JSW potrzebuje stabilnego zewnętrznego źródła finansowania pochodzącego m.in. z IPO (pierwszej oferty publicznej - PAP). Szacuje się, że z emisji akcji JSW może pozyskać ok. 3,5 mld zł. Pozyskanie tych środków zapewni grupie możliwość nieprzerwanej realizacji planów inwestycyjnych bez względu na potencjalne wahania koniunkturalne _ - poinformowała we wtorek firma.

Przyjęty przez zarząd i zaakceptowany przez radę nadzorczą JSW plan rozwoju grupy kapitałowej obejmuje okres do 2020 r. i zawiera trzy zasadnicze zagadnienia - strategię rozwoju grupy, jej model biznesowy oraz politykę jej finansowania.

bEhayzgD

Strategia zakłada, że działalność grupy skupi się na wydobyciu i sprzedaży węgla oraz produkcji i sprzedaży koksu. Oprócz tego grupa zajmie się energetyką, transportem, remontami oraz chemią.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t93313.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/400;mln;zl;na;inwestycje;mila;niespodzianka;dla;kopalni,128,0,706688.html) 400 mln zł na inwestycje. Miła niespodzianka dla kopalni

Zarząd JSW deklaruje, że upublicznienie akcji i wprowadzenie spółki na warszawską giełdę nastąpi przy zachowaniu czterech warunków:

Skarb Państwa ma zachować kontrolę nad spółką; firma ma pozyskać kapitał na realizację strategicznych przedsięwzięć, zapewniających utrzymanie miejsc pracy; uprawnieni pracownicy dostaną akcje firmy, a cała załoga będzie objęta przygotowanym pakietem prywatyzacyjnym.

bEhayzgJ

_ - Dzięki wejściu na giełdę pracownicy, stanowiący najważniejsze ogniwo w realizacji dotychczasowej i przyszłej strategii działalności grupy, uzyskają gwarancję pewnych i stabilnych miejsc pracy, a dzięki przekazanym akcjom staną się współwłaścicielami firmy _ - uważa prezes JSW Jarosław Zagórowski.

Przedstawiciele spółki przypominają, że rządowa strategia dla górnictwa przewiduje możliwość upublicznienia JSW, a strona społeczna zaakceptowała wcześniej rządowy dokument.

Wielu związkowców uważa jednak, że w JSW powinno odbyć się referendum, w którym załoga mogłaby wypowiedzieć się w sprawie ewentualnej prywatyzacji, podobnie jak było to w Katowickim Holdingu Węglowym, gdzie kilka lat temu pracownicy zaakceptowali wejście na giełdę. Na razie nie wiadomo, czy referendum będzie także w JSW.

bEhayzgK

Strategia grupy JSW zakłada - oprócz produkcji węgla koksowego - również rozwinięcie działalności w dziedzinie chemii i energetyki. Ma to być jeden ze sposobów na większe uodpornienie spółki na kryzysy w podstawowej dziedzinie, jaką jest produkcja węgla.

W części chemicznej chodzi m.in. o produkty węglopochodne, wytwarzane w należącej do grupy koksowni Przyjaźń, zaś w energetycznej - o energię uzyskiwaną z metanu, słabej jakości węgla oraz - w koksowni Przyjaźń - z gazu koksowniczego. Za 2-3 lata grupa JSW ma dysponować wielkością ok. 300 megawatów mocy energetycznej, wytwarzanej na bazie odpadów, ze źródeł rozproszonych.

W kolejnych latach JSW zamierza inwestować rocznie ok. 1-1,2 mld zł, przede wszystkim w udostępnienie nowych złóż węgla poprzez m.in. rozbudowę kopalni Zofiówka. W tym roku, po ubiegłorocznym kryzysie, JSW znów notuje najlepsze w branży wyniki. Po trzech kwartałach roku wypracowała ponad 740 mln zł zysku netto. Firma skupia sześć kopalń; specjalizuje się w produkcji węgla koksowego.

Czytaj w Money.pl

bEhayzhe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)