Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nastroje konsumentów
10.05.2011 12:27

Gorsze nastroje gospodarstw domowych

W II kw. 2011 r. wartość Barometru KPF-IRG spadła do 66,7 pkt z 69,7 pkt. Oznacza to pogorszenie nastrojów gospodarstw domowych i mniejszy popyt na kredyt.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pinkcandy/Dreamstime)

W II kw. 2011 r. wartość Barometru KPF-IRG spadła do 66,7 pkt z 69,7 pkt. Oznacza to pogorszenie nastrojów gospodarstw domowych i mniejszy popyt na kredyt - wynika z badań Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

- _ Uwzględniając wskazania Barometru oraz informacje docierające z rynku kredytowego wydaje się, że utrzymująca się od około roku w przedziale 10-15 proc. rok do roku dynamika kredytu dla gospodarstw domowych będzie co najwyżej podtrzymana i raczej nie należy spodziewać się powrotu do naturalnej dla polskiego rynku dynamiki w okolicach 20 proc. _ - napisali w komentarzu autorzy badania.

Ich zdaniem warto podkreślić, że wzrost rynku kredytowego jest w głównej mierze wynikiem wzrostów w segmencie kredytów mieszkaniowych (przyrosty roczne w okolicy 17 proc.). Segment kredytów konsumpcyjnych ma ujemną dynamikę.

- _ Taka sytuacja jest główne spowodowana implementacją rekomendacji T, która znalazła odbicie w zaostrzonej polityce banków wobec gospodarstw domowych. Kolejne rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego (głównie SII) zmierzają do dalszego ograniczenia możliwości zaciągania kredytów przez gospodarstwa domowe i będą zapewne przyczyniały się do dalszego zaostrzania polityki kredytowej w zakresie kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych _ - oceniają eksperci.

W ich opinii spadek wartości barometru jest w głównej mierze uwarunkowany pogorszeniem prognozy sytuacji finansowej gospodarstw domowych.

- _ Na początku 2010 roku obserwowane było odbicie w tym obszarze, jednak obecnie prognozy sytuacji finansowej polskich gospodarstw domowych są znacząco słabsze niż po rozpoczęciu kryzysu. Biorąc pod uwagę relatywnie optymistyczne dane o bieżącym stanie gospodarki (głównie dynamiczny wzrost PKB) oceny w zakresie przewidywanej sytuacji finansowej są efektem zapowiadanych cięć w wydatkach budżetowych (m.in. zamrożeniem wynagrodzeń w sferze budżetowej) i podwyżkami podatków pośrednich _ - napisano.

- _ Gospodarstwa domowe w II kwartale 2011 roku o wiele rzadziej wskazują na możliwość zwiększenia zakupów niż miało to miejsce jeszcze rok temu. Ten efekt jest również w znacznej mierze spowodowany mniejszą dostępnością kredytu - szczególnie kredytu konsumpcyjnego o niewielkiej wartości, który jest znaczącym źródłem finansowania zakupów dóbr trwałych _ - podano.

Z kolei w obszarze klimatu do oszczędzania i prognozy oszczędności odnotowano stabilizację, co wskazuje, że gospodarstwa domowe planują oszczędności, mimo spodziewanego pogorszenia sytuacji finansowej.

- _ Jest prawdopodobne, że podaż oszczędności będzie stanowiła przeciwwagę dla zacieśnienia polityki pieniężnej i wpłynie na zahamowanie podwyżek stóp procentowych dla gospodarstw domowych _ - uważają eksperci.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t75488.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wiekszosc;uwaza;ze;sprawy;w;kraju;ida;zle,147,0,800147.html) Większość uważa, że sprawy w kraju idą źle Twierdzi tak blisko 70 procent Polaków. Połowa spodziewa się pogorszenia sytuacji materialnej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t93552.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/nieruchomosc;z;problemami;-;nie;na;kredyt,64,0,825408.html) Nieruchomość z problemami - nie na kredyt Banki nieprzychylnym okiem patrzą na nieruchomości o niestandardowym stanie prawnym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t92696.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/konsumenci;znowu;w;lepszych;nastrojach,215,0,820695.html) Konsumenci znowu w lepszych nastrojach Nadal jednak 40 proc. z nas obawia się jej pogorszenia, podczas gdy jedynie 12 proc. wierzy w poprawę.
Tagi: nastroje konsumentów, nastroje, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz