Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Katolicy dali się wyprzedzić ateistom w światowej gospodarce. Wszystko przez protestantów

376 reakcji
0
0
376
Podziel się

Świat się ateizuje i w coraz większej liczbie krajów Święta Bożego Narodzenia obchodzone są bez religijnej treści. Na mapie gospodarczej świata do niewierzących przyłączyły się jeszcze niedawno protestanckie Australia i Niemcy. Dzięki temu ateiści znaczą już więcej w ekonomii niż kraje katolickie.

Gospodarka chrześcijańska oddaje pole ateistycznej. Najszybciej udział w globalnej ekonomii tracą protestanci
Gospodarka chrześcijańska oddaje pole ateistycznej. Najszybciej udział w globalnej ekonomii tracą protestanci (Tycjan Przemienienie Pańskie/wikimedia.org)
bCPesphN

Świat się ateizuje i w coraz większej liczbie krajów Święta Bożego Narodzenia obchodzone są bez religijnej treści. Na mapie gospodarczej świata do niewierzących przyłączyły się jeszcze niedawno protestanckie Australia i Niemcy. Dzięki temu kraje ateistyczne znaczą już więcej w ekonomii niż katolickie.

Protestanci są słusznie czy niesłusznie uważani za motor rozwoju światowej gospodarki od XIX wieku. Obecnie szybko się jednak ateizują. Ten trend nie tylko jednak ich dotyczy. W nieco mniejszej skali, ale widać to i wśród katolików.

Według najnowszych dostępnych badań dominującą religią w Australii i Niemczech nie jest już protestantyzm. Większość zdobyli tam niewierzący. Na granicy ateistycznej dominacji jest już wciąż jeszcze protestancka Wielka Brytania.

bCPesphP

Paweł Lisicki: to, co zrobił szwedzki kościół luterański jest przykładem degrengolady

Religijna mapa gospodarcza świata robi się w ten sposób coraz mniej... religijna. Chrześcijaństwo trzyma się co prawda mocno w takich krajach jak USA, Szwajcaria, czy Polska, ale wolta Australii i Niemiec sprawiły, że ateiści wyprzedzili katolików na gospodarczej mapie świata.

Religijna mapa świata (nie tykać)

O ile w poprzednim zestawieniu Money.pl katolicy (a konkretnie kraje z przewagą katolików), do których na moment przeszli protestanccy wcześniej Niemcy, wytwarzali prawie 26 proc. światowego PKB, to teraz jest to już tylko niecałe 21 proc. Ateiści i agnostycy zwiększyli siłę gospodarczą do 30 proc. globalnego PKB.

bCPesphV

Według prognoz MFW kraje z przewagą niewierzących będą rosły gospodarczo szybciej niż reszta świata. W 2022 roku ich udział w światowej gospodarce wzrośnie do prawie 32 proc. z 30 proc. obecnie. PKB na głowę mieszkańca mierzone parytetem siły nabywczej wzrośnie w latach 2016-2022 o 679 dol. miesięcznie.

Jak na tym tle wyglądają Polacy - katolicy (88 procent mieszkańców kraju nad Wisłą to katolicy)? Wcale nie tak źle. O ile ogółem dochód krajowy (nie mylić z wynagrodzeniem) na mieszkańca krajów katolickich wzrośnie wg MFW w najbliższych pięciu latach o 385 dol. miesięcznie, to w Polsce o aż 790 dol., czyli szybciej niż "ateistyczna średnia". W również katolickiej, choć szybko ateizującej się Francji wzrośnie o nawet 846 dol.

Bardzo słabo wyglądają za to perspektywy gospodarcze krajów islamskich. Choć liczba mieszkańców krajów muzułmańskich wzrośnie do 2022 r. o ponad 180 mln (z 512 mln przyrostu na całym świecie), to ich udział w światowej gospodarce praktycznie się nie zmieni. Inaczej mówiąc motywacja, by przenieść się do krajów bogatszych będzie z pewnością coraz większa - będzie nią rosnąca różnica bogactwa.

W Europie jest już 5 proc. muzułmanów

Ateiści zwiększają swoje szeregi głównie poprzez rezygnację z wiary przez protestantów. W Wielkiej Brytanii ubyło ich od 2010 roku liczbowo prawie 30 proc. i w społeczeństwie jest ich już zaledwie nieco ponad jedna trzecia. W Niemczech jest o 22 proc. mniej protestantów niż siedem lat temu i stanowią już tylko 26,5 proc. społeczeństwa.

bCPesphW

W tym drugim kraju spadała też liczba katolików, choć dużo wolniej - liczbowo o 13 proc. W rezultacie, choć nad protestantami zwiększają przewagę i ich udział w niemieckim społeczeństwie wynosi 28,5 proc., to do ateistów tracą.

W Austrii od 2010 roku aż jedna dziesiąta społeczeństwa zrezygnowała z chrześcijaństwa. Zateizowało się 14 proc. katolików i 32 proc. protestantów. Aż o jedną piątą mniej katolików jest też we Francji. W tym samym czasie przyrosła o 22 proc. liczba ateistów. We Włoszech ubyło 13 proc. katolików, a liczba ateistów się podwoiła.

Co ciekawe odmienna tendencja jest w Szwecji. Tam chrześcijan nawet przybyło i według najnowszych badań stanowią już 70 proc. społeczeństwa, podczas gdy siedem lat temu było to 67 proc. Najwyraźniej wiąże się to jednak z imigracją, bo najbardziej liczny Narodowy Kościół Szwecji traci wiernych - z 70 proc. społeczeństwa w 2010 r. do 61 proc. obecnie.

W samej Europie poza przyrostem ateistów widać też coraz większy udział muzułmanów w społeczeństwie - podał niedawno Pew Research Center. W 2016 r. stanowili już prawie 5 proc. mieszkańców kontynentu.

bCPesphX

Najwięcej zamieszkuje Francję -25,8 mln, co stanowiło aż 9 proc. populacji europejskich muzułmanów. W Niemczech żyje prawie 5 mln wyznawców Mahometa. Przy założeniu braku imigracji w 2050 roku aż 12,7 proc. Francuzów będzie tego wyznania.

bCPespiq
religia
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
gospodarka polska
Źródło:
money.pl
376
0
0
0
0
0
0
KOMENTARZE
(376)
A Biedroń
3 lata temu
przyjmie "POntonowca" i staro-gejowskim obyczajem ugości ; śledziem w "czekoladzie" !!!
S O C J A L D...
3 lata temu
Czy religia jest potrzebna ludziom ?
Polak
3 lata temu
Jestem Ateistą. Pomagam biednym,pomagam chorym ,pomagam LUDZIOM nie patrząc czy to katolik,buddysta,islamista :-(
bCPespir
ja nie chcę t...
3 lata temu
Islam opanowuje Europę na zaproszenie p. Merkel
Wasza wiara j...
3 lata temu
W kraju 90 % katilikow gdzie nie przyjeto nawet jednej chrzescijanskiej rodziny z Syrii ............
Najnowsze komentarze (376)
Ocelotic
2 lata temu
Tak jak protestantyzm doprowadził do rozwoju tych krajów, tak samo ateizm doprowadzi do ich upadku. Tylko Bóg, tylko poleganie na Nim daje rozwój.
Andrzej mgr
3 lata temu
Powiem ogólne zdanie Kosciół jest jeden lecz wyznan jest duzo Kościół łączy ludzi a wszyscy jestesmy ludzmi wiec połączmy sie w jednosc,Co do konkurencji sie nie wypowiadam bo tutaj wchodzi cos innego- zachłannosc ,pieniądz nawet ateista w chwili smierci woła o Boze -bez komentarza
znak
3 lata temu
Współczesna droga do upadku dominacji nacji wiedzie przez niekatolicyzm. Gdy stawia się na dobrobyt, jako cechę wiodącą w strategii bytu społecznego, stopniowo eliminuje się duchowość i Boga. Bożki dobrobytu to zawsze symptomy diabelstwa, których wspólnym mianownikiem jest ludzki egoizm. On podczas dogadzania sobie, zmienia ludzką duszę i sumienie, izoluje człowieka od człowieka, ogranicza dzietność społeczeństw, zagarnia do siebie więcej niż może skonsumować, nie potrafi się niczym dzielić i co najważniejsze buduje złudny świat bez Boga i wartości. Dostrzega co prawda jeden feler - śmierć, ale narkotyk o nazwie ułuda skutecznie chroni tak uformowaną osobowość przed myśleniem co będzie po śmierci. Padło Imperium Rzymskie, padają Imperia Sowieckie, USA i UE - to ponad czasowa reguła oparta na zasadzie dopuszczalnego wzrostu entropii wszelkich WARTOŚCI, którego nie pozwala przekroczyć Bóg!
leonek_king
3 lata temu
czyli niedługo w obrocie będą pieniądze chrześcijańskie, ateistyczne, protestanckie....... czy zawsze musimy dzielić społeczeństwa? czy w którejkolwiek wierze jest mowa o pieniądzu??? świat już zgłupiał do reszty. A ja właśnie dokarmiam ptaszki nie pytając się ich o wiarę i narodowość
Trader
3 lata temu
Scenariusz Merkel o upadku Europy coraz szybciej się realizuje. We Francji i Niemczech nie można już znaleźć miasta gdzie muzułmanie nie terroryzowaliby lokalnej społeczności.
student
3 lata temu
Artykuł pełen bzdur, po pierwsze Nemcy to już i sl am a nie ateizm :D Po drugie, teza że kraje protestanckie są bogatsze to mit, na gruncie polskim w swoich wykładach (mozna znaleźć na yotube) ładnie ten mit obalają Grzegorz Braun i Krzysztof Karoń. Po trzecie najbogatsze regiony Europy i świata to katolicki Lichtenstein i ciągle z ducha katolicka Bawaria (nie sprotestantyzowała się). Jedyne co słuszne ten artykuł zarysowuje to fakt, że protestantyzm był pierwszym krokiem lewo w krajach które się sprotestantyzowały robiono kolejne kroki w lewo, w ateizm, nihilizm, ma r sk si sm, a w skutkach doprowadziło to do i s la moo i samozaorania
Pracuj, a nie...
3 lata temu
Kraje kręgu "kultury protestanckie" na piedestał stawiały etos i etykę pracy, a wręcz ją czciły dlatego do niedawna trzęsły jeszcze światem.
eee
3 lata temu
Panie autorze, puknij sie Pan w czolko.
bCPespij
manipulacyjny...
3 lata temu
Znowu propagandowy syf, który tradycyjnie manipuluje nastrojami prowokując do konfliktu religijnego
Jan
3 lata temu
A Papież zamiast bronić katolicyzmu namawia do przyjmowania muzułmanów,. Zdrajca wiary!
Ktos
3 lata temu
Mamona za złotego cielca mamy dusze oddać swój czas rodzinę wiarę idę i przekonania swoje człowieczeństwo za wysoki rachunek he biedni są też a może nawet bardziej szczęśliwi od bogatych zaszczytnych ja szczury w cyrku co do islamizacji to nowe imperium romanum albo mieszko 1 zmiana Religi państwowej zmiana plemion na naród z jednym językiem i historia czyli super UE jednego islamskiego narodu od Europy po RPA po Iran nawet Chiny wymienna przed nowymi panami świata taki plan mają elity zniszczyć narody przez zamordyzm i propagandę i zrobić nowe imperium barbaryzacja armi tzn islamizacja sądów policji i urzędników już jest spadek populacji też fiskalizm jak najbardziej przerost czyraka biurokracji biuro demokracja he też historia się powtarza czapy czas upadek moralności feminizacja kobiet i po Rzymie śladu nie ma
Isa53
3 lata temu
Protestant nie jest ateistą, ani poganinem, podobnie jak muzułmanin czy wyznawca judaizmu.
Jeremiasz
3 lata temu
Każda religia ma na celu trzymanie ciemnoty w ryzach. Najbardziej zaborcze jest chrześcijaństwo, tu jest totalny taliban, zwłaszcza w zacofanej Polsce. A co jest przerażające, tak dużo młodzieży jeszcze bawi się w ten katolicki cyrk.
EmigrantUK
3 lata temu
Po pierwsze, mapa bazuje na danych z pol. 2016 roku. Po drugie, polecam przyjrzec sie "Muslims in the EU, Norway and Switzerland in 2050: high migration scenario" (to samo zrodlo).
...
Następna strona