Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gospodarka Chin - Korea za bardzo uzależniona

0
Podziel się:

Aby zmniejszyć wpływ Chin na własna gospodarkę Korea musi znaleźć rynki zbytu w innych silnie rozwijających się regionach świata.

Gospodarka Chin - Korea za bardzo uzależniona
(Ragsac19/Dreamstime)

Gospodarka chińska ma zbyt duży wpływ na inne kraje regionu i wszelkie jej wahania wywołują niekorzystne zjawiska gospodarcze u sąsiadów - oceniają południowokoreańscy ekonomiści. Stałą tendencją w regionie jest obniżenie tempa wzrostu gospodarki, zarówno w zakresie PKB, jak i wartości eksportu.

Znaczenie ekonomiczne Chin dla Korei, jest jak działanie _ obosiecznego miecza - _uważają ekonomiści.

Z raportu naukowców wynika, że spadek tempa wzrostu gospodarki chińskiej w wysokości 1 proc. w 2011 r. przełożył się bezpośrednio na 1,7 proc. spadek tempa wzrostu koreańskiego eksportu i na 0,4 proc. spadek wzrostu koreańskiego PKB. Do niedawna gospodarka Korei Południowej rozwijała się bardzo dynamicznie za sprawą dobrej koniunktury na rynkach Azji. Obecnie nastąpiło wyraźne wyhamowanie związane ze spadkiem tempa wzrostu Chin. Zdaniem ekspertów uzależnienie od wielkiego sąsiada jest zbyt duże i nawołują do większej dywersyfikacji działań ekonomicznych i odsunięcie widma _ obosiecznego miecza _.

Według prognoz IMF chińska gospodarka odnotuje wzrost w wysokości 8,2 proc., co oznacza 1 proc. spadek tempa wzrostu. Specjaliści przewidują, że spowoduje to bolesne obniżenie koreańskiego eksportu do Chin w zakresie wyrobów przemysłu chemicznego, maszynowego i IT. W ramach najważniejszej dla gospodarki Korei dziedziny nowoczesnych technologii spodziewane jest znaczne ograniczenie wywozu do Chin płaskich paneli (FDP), telefonów komórkowych, półprzewodników i komputerów.

Receptą naukowców dla Korei, wobec rosnącego uzależnienia od Chin, jest albo większa i bardziej dynamiczna penetracja rynku tego kraju, bądź też znalezienia rynków zbytu w innych silnie rozwijających się regionach świata.

Chiny są największym partnerem handlowym Korei Południowej. Udział chińskiego rynku w całkowitym eksporcie Korei wyniósł 27,9 proc. Dalsze miejsca zajmują USA 10,2 proc. i Japonia 5,8 proc. Roczna wartość eksportu do Chin w 2011 wyniosła 156 mld, a import 98 mld 844 mln dolarów, stanowiąc odpowiednio udziały (Chiny 17,9 proc., Japonia 16,2 proc., USA 10 proc., Arabia Saudyjska 5,2 proc i Australia 4,9 proc.). W roku 2011 Korea Południowa była 13 gospodarką świata z PKB w wysokości 1 bln 554 mld dolarów.

Inne wiadomości o Chinach czytaj w Money.pl
Bank Światowy alarmuje: Chiny czeka kryzys Ratunkiem mogą być tylko drastyczne reformy - podkreślają autorzy raportu. Inaczej to równia pochyła.
Koniec spekulacji, Chiny uratują Europę Deklaracja premiera Wena Jiabao nie uspokoiła jednak ekspertów.
Rekordowe zakupy Chin. Zobacz u kogo je robią Łączne dostawy amerykańskiej soi dla Państwa Środka mają sięgnąć rekordowej ilości ponad 12 mln ton wartości 6 mld dolarów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)