Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gospodarka ożywia się powoli

0
Podziel się:

Gospodarka ożywia się powoli i dopiero w drugiej połowie roku może nastąpić znaczniejsze odbicie, po usunięciu obecnych czynników niepewności - powiedział PAP w środę Dariusz Rosati, członek RPP

.

"Dane o produkcji przemysłowej są zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Potwierdza się prognoza, że gospodarka zbiera się, ale powoli. Trend do powolnego ożywienia jest widoczny od sześciu, siedmiu miesięcy" - powiedział Rosati.

"Znaczniejsze ożywienie może mieć miejsce w II połowie tego roku między innymi wynikające z usunięcia czynników niepewności w związku z wojną w Iraku. Być może wystąpi także impuls popytowy z zagranicy oraz odbudowa inwestycji w kraju" - dodał.

Produkcja przemysłowa w lutym spadła o 1,7 proc. w stosunku do stycznia, a rok do roku wzrosła o 4,1 proc. po wzroście o 3,5 proc. w styczniu. Wzrost był zgodny z oczekiwaniami rynkowymi.

Zdaniem Rosatiego wzrost gospodarczy w I kwartale tego roku będzie oscylował w granicy 2-2,5 proc. PKB.

"Spodziewam się, że w I kwartale tego roku wzrost PKB wyniesie 2-2,5 proc." - powiedział.

Ministerstwo finansów zakłada w optymistycznym scenariuszu, że gospodarka przyspieszy w tym roku do 3,5 proc., aby w 2006 roku osiągnąć wzrost PKB o 6 proc.

Z marcowej ankiety PAP wynika, że rynek nadal spodziewa się sukcesywnego przyśpieszenia gospodarki z kwartału na kwartał, choć obniżył prognozy tempa wzrostu PKB w kolejnych kwartałach.

W I kwartale 2003 roku prognozowany PKB ma wzrosnąć o 2,18 proc., w II kwartale wzrost ma przyspieszyć do 2,47 proc., w III kwartale do 2,8 proc., a w IV kwartale do 3,25 proc. W całym 2003 roku wzrost PKB prognozowany jest na 2,75 proc.

Członek RPP powiedział także, że głównym czynnikiem wpływającym pozytywnie na gospodarkę i ciągnącym ją w górę pozostanie eksport.

"Ożywienie widoczne jest głównie w sektorach przemysłu przetwórczego. Jest to naturalne, bo czynnikiem ciągnącym głównie gospodarkę jest eksport oraz niewielki popyt konsumpcyjny" - dodał.

Eksport w styczniu, w ujęciu rocznym dolarowym, wzrósł o 30,2 proc., import wzrósł o 21,5 proc.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)