Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gospodarka polska wyraźnie hamuje. Grozi nam recesja?

0
Podziel się:

W trzecim kwartale tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 1,4 procent. Analitycy spodziewali się wyniku na poziomie 1,8 procent.

Gospodarka polska wyraźnie hamuje. Grozi nam recesja?
(RainerPlendl/iStockphoto)

W trzecim kwartale tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 1,4 procent. Analitycy spodziewali się wyniku na poziomie 1,8 procent.

Tak wolno rodzima gospodarka nie rozwijała się od pierwszego kwartału 2009 roku. Wtedy jednak miało miejsce apogeum największego kryzysu finansowego od ponad 80 lat, wywołanego upadkiem banku Lehman Brothers. To także drugi kwartał z rzędu gdy wynik jest gorszy od oczekiwań analityków.

Zobacz, jak kształtowała się dynamika PKB w ostatnich latach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

To przede wszystkim efekt spadku inwestycji oraz popytu krajowego. Według danych GUS te pierwsze w trzecim kwartale spadły rok do roku o 1,5 proc., zaś popyt krajowy był niższy o o 0,7 proc. w ujęciu rocznym.

_ - Słabe inwestycje wynikają z zakończenia inwestycji publicznych, a w obliczu spowolnienia w strefie euro nie są one zastępowane przez inwestycje prywatne, natomiast będą zastępowane przez inwestycje publiczne w ramach programu Inwestycje Polskie _ - tłumaczy gorsze wyniki główny ekonomista ministerstwa finansów Ludwik Kotecki.

Natomiast ekonomista Marek Zuber dodaje, że wpływ na spowolnienie gospodarki miało także _ zbytnie przykręcenie śruby kredytowej przez Komisję Nadzoru Finansowego i opóźniona Rada Polityki Pieniężnej w decyzjach o obniżce stóp procentowych _.

POSŁUCHAJ MARKA ZUBERA:

źródło: IAR

W tej sytuacji jest praktycznie przesądzone, że w tym roku gospodarka będzie się rozwijała się wolniej niż założył rząd w tegorocznym budżecie, gdzie zapisano poziom 2,5 procent. Przyznaje to Kotecki, który uważa, że _ wzrost PKB w 2012 roku będzie niższy niż 2,5 proc., ale jednak powyżej 2 procent _.

Podobnego zdania są analitycy z banku inwestycyjnego JP Morgan, których zdaniem _ niższe tempo wzrostu PKB w trzecim kwartale oznaczać będzie, że w ujęciu średniorocznym gospodarka wzrośnie o 2,1 procent _, a nie jak wcześniej zakładali o 2,3 procent.

Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową uspokaja jednak, że mimo tych danych nie ma powodu do ogłaszania _ klęski narodowej _

_ - Wzrost gospodarczy, choć niższy niż oczekiwaliśmy, to jednak jest i to ciągle jeden z najwyższych w Europie _ - wyjaśnia Wyżnikiewicz.

POSŁUCHAJ BOHDANA WYŻNIKIEWICZA:

źródło: IAR

Według analityków JP Morgan w czwartym kwartale wzrost PKB wyhamuje do 1 proc. w skali roku i utrzyma się na tym poziomie także w pierwszych trzech miesiącach przyszłego roku. W całym 2013 roku gospodarka ma jednak urosnąć o 1,6 procent.

Nieco większym optymistą jest Ludwik Kotecki, który uważa, że w 2013 roku _ wzrost może być niższy niż 2,2 proc., ale nie jest to tak oczywiste, biorąc pod uwagę dzisiejsze dane _.

- _ Po pierwsze wzrost kwartał do kwartału, a po drugie baza statystyczna za 2012 rok będzie niższa, niż zakładaliśmy w projekcie budżetu _ - tłumaczy Kotecki.
_ _

_ - Na tle innych krajów to jest nadal jeden z najlepszych wyników _ – podsumowuje Kotecki.

Czytaj więcej w Money.pl
Fatalne dane. Polska gospodarka ostro hamuje Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze informacje o Produkcie Krajowym Brutto.
Doradca premiera ujawnia, co czeka Polskę Jan Krzysztof Bielecki: _ W przyszłym roku polska gospodarka może rozwijać się w tempie nawet 3 proc., jeżeli... _ .
PKB przyspieszy? Prezes GUS przemówił - Nie ma przesłanek, by sądzić, że w drugiej połowie 2012 roku gospodarka przyspieszy, jednak w całym bieżącym roku nie ma zagrożenia dla prognozy wzrostu PKB na poziomie 2,5 proc. - uważa Janusz Witkowski, prez
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)