Notowania

gospodarka polski
07.09.2012 17:22

Gospodarka Polski. Mają pomysł, jak ją naprawić

Posłowie nie wierzą w tłumaczenia ministra finansów i buntują się przeciwko budżetowi na 2013 rok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jarosław Kruk/CC/Wikimedia)

Wprowadzenie podatku od transakcji finansowych i tzw. _ podatku wyjścia _ między innymi dla hipermarketów, które transferują swe zyski za granicę, a także zmiany w funkcjonowaniu KNF - to niektóre propozycje gospodarcze, które zaprezentował Ruch Palikota.

Jak ocenił na konferencji prasowej wiceszef sejmowej komisji finansów Sławomir Kopyciński, polityka rządu w zakresie finansów publicznych i gospodarki finansowej to _ polityka wegetacji, uprawiana pod hasłem _ inni mają gorzej _. _

_ _

_ - Słyszeliśmy wielokrotnie tłumaczenia ministra finansów Jacka Rostowskiego, pokazywanie różnego typu statystyk, jak to wygląda w innych krajach UE i to ma być dowód na to, że budżet, który został zaproponowany na 2013 rok, ma nas satysfakcjonować. Tak nie jest _ - podkreślił Kopyciński.

Jego zdaniem, by zharmonizować wzrost długu publicznego, zmniejszyć deficyt sektora finansów publicznych, pobudzić polską gospodarkę, zwiększyć efektywność finansową, potrzeba nowych instrumentów. Stąd - zaznaczył - propozycje Ruchu Palikota.

Inicjatywy legislacyjne RP dotyczą trzech płaszczyzn: makroekonomicznej, mikroekonomicznej i antybiurokratycznej.

Makroekonomiczna obejmuje pakiet 8 projektów ustaw i projektów rozporządzeń. _ - Te rozwiązania będą dotyczyć prawa antytransferowego, nadzoru publicznego nad instytucjami i rynkami finansowymi, którego brakuje, o czym świadczy m.in. afera Amber Gold oraz podatku od usług finansowych _ - powiedział Kopyciński.

RP proponuje m.in. _ pakiet antytransferowy _ 5 ustaw. Znalazł się w nim m.in. postulat wprowadzenia tzw. _ podatku wyjścia _, który miałyby płacić te firmy (w Polsce np. hipermarkety), które inwestują w naszym kraju, natomiast zyski transferują za granicę. Jak przekonywał poseł Armand Ryfiński, nałożenie tego podatku w znacznym stopniu ograniczyłoby tego typu praktyki.

Ruch opracował ponadto projekt ustawy o nadzorze nad stosowaniem cen transakcyjnych. - _ Chodzi o wprowadzenie rejestru, który uniemożliwi sztuczne zawyżanie cen za usługi, które firmy zagraniczne zakupują za granicą w tym celu, by nie zapłacić w Polsce podatku _ - wyjaśnił Ryfiński.

Jak mówił, wielu polskich przedsiębiorców rejestruje swe firmy za granicą, ponieważ w niektórych krajach europejskich są znacznie korzystniejsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej. _ Nadzór nad tymi cenami transakcyjnymi, wprowadzenie pewnego rodzaju bazy spowoduje, iż można będzie zakwestionować ceny transakcji, które są po prostu sztucznie zawyżane _ - przekonywał poseł RP.

Kolejne z rozwiązań Ruchu Palikota dotyczy podatku od transakcji finansowych. Jak tłumaczył poseł Wincenty Elsner, podatek ten ma ograniczyć (nawet o 40 proc.) skalę transakcji spekulacyjnych, czyli takich, w których instytucje finansowe czerpią zyski dzięki wahaniom kursów walut.

Zapewnił, że podatek ten nie uderzy w klientów banków. _ - Nie dotyczy on bankowości tradycyjnej, a więc lokat, kredytów, prowadzonych kont, tak że zarówno drobni, więksi przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne tego podatku nie zapłacą _ - podkreślił Elsner.

Podatek od transakcji finansowych miałby - według propozycji RP - wynieść 0,05 proc. od instrumentów pochodnych oraz 0,1 proc. od pozostałych instrumentów finansowych.

RP chciałby ponadto wzmocnienia Komisji Nadzoru Finansowego. Chodzi m.in. o zwiększenie liczebności jej składu i wprowadzenie kadencyjności na stanowisku przewodniczącego KNF. Jego kadencja miałaby trwać 5 lat. Ruch Palikota postuluje też stworzenie organu opiniotwórczo-doradczego, składającego się z wybitnych ekspertów z dziedziny ekonomii. Gremium to miałoby m.in. oceniać działalność KNF, a także opiniować kandydatury na szefa Komisji.

Wśród propozycji Ruchu Palikota znalazło się też stworzenie kategorii instrumentów finansowych, które miałyby określić stopień związanego z nimi ryzyka inwestycyjnego. _ Nasza propozycja mówi o 5 poszczególnych, odseparowanych od siebie ryzyk finansowych: każdy instrument obecny na rynku finansowym byłby odpowiednio sklasyfikowany. Proponujemy następujące instrumenty: o dopuszczalnym, podwyższonym, wysokim, nadmiernym lub ryzyku o charakterze hazardowym _ - powiedział poseł Maciej Mroczek.

Jak tłumaczył, chodzi o to, by inwestor decydujący się na zainwestowanie w jakiś instrument finansowy był świadomy ryzyka, jakie podejmuje. Kategoryzacji miałyby dokonywać same instytucje finansowe wprowadzające dane instrumenty na rynek; ocena prawidłowości tej klasyfikacji należałaby do KNF.

W obszarze dotyczącym mikroekonomii RP proponuje m.in. takie rozwiązania jak _ firma na próbę _. Jeśli chodzi o rozwiązania antybiurokratyczne, to RP chce m.in. połączenia ZUS i KRUS oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rynku Rolnego (ARiMR) z Agencją Rynku Rolnego (ARR), a także likwidacji CBA i IPN.

Jak zapowiedział Kopyciński, szczegóły tych propozycji zostaną zaprezentowane na kolejnych konferencjach prasowych.

Ocenił też, że dyskusja, która obecnie dotyczy się na temat propozycji gospodarczych PiS, jest _ sztuczna _. - _ To jest rozmowa o niczym - ani Jarosław Kaczyński, ani jego formacja nie przedstawiły żadnej propozycji ustawowej. To są tylko puste zapowiedzi, a więc te zapowiedzi traktujemy tylko i wyłącznie jako opowieści, takie bajki z mchu i paproci, nad którymi nie warto się pochylać _ - uważa poseł RP.

Tagi: gospodarka polski, sławomir kopyciński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz