Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gospodarka USA zwalnia. Wchodzi w recesję?

0
Podziel się:

Wyraźnie widać, że amerykańska gospodarka na przełomie roku straciła impet.

Gospodarka USA zwalnia. Wchodzi w recesję?
(Xinhua / eyevine/FOTOLINK/EAST NEWS)

Za Oceanem nieoczekiwane spowolnienie gospodarki. Według amerykańskiego Departamentu Handlu, w czwartym kwartale ubiegłego roku w Stanach Zjednoczonych miał miejsce spadek PKB.

W trzecim kwartale ubiegłego roku wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych był zaskakująco wysoki - wyniósł 3,1 procent. Tym większą niespodzianką były wyniki za czwarty kwartał. Według departamentu Handlu, produkt krajowy USA zmniejszył się w tym okresie o 0.1 procent. To najgorszy wynik od czasu kryzysu z lat 2008-2009.

Ekonomiści przestrzegają jednak przed pochopnymi wnioskami. Większość uważa, że gospodarka Stanów Zjednoczonych nie weszła w okres recesji, a wyniki IV kwartału są efektem zgromadzenia przez firmy dużej ilości zapasów oraz mniejszych wydatków rządowych. Wydatki konsumenckie nadal były wysokie, koniec ubiegłego roku przyniósł też wyraźne ożywienie na rynku nieruchomości.

Z drugiej strony wyraźnie widać, że amerykańska gospodarka na przełomie roku straciła impet. Oznacza to, że trudne będzie zmniejszenie bezrobocia w USA, które w tej chwili wynosi 7,7 procent.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)