Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gospodarka wciąż na plusie. "Raczej nie będzie gorzej"

0
Podziel się:

Wiceminister finansów Ludwik Kotecki mówi, że odbijamy od dna.

Gospodarka wciąż na plusie. "Raczej nie będzie gorzej"
(Ministerstwo Finansów)

_ - W II kwartale polska gospodarka rozwinie się o 0,3 proc., a w całym 2009 roku PKB urośnie o przynajmniej 0,2 proc. _- uważa Ludwik Kotecki, wiceminister finansów.

_ - Raczej nie będzie gorzej _ - powiedział w rozmowie z _ Gazetą Wyborczą _ Kotecki._ - Jeśli kolejne dane będą lepsze od oczekiwań, to możliwa jest nieznaczna zmiana prognozy na ten rok _ - dodał.

W opinii Koteckiego, możliwa jest jeszcze zmiana założeń do przyszłorocznego budżetu.

_ - Pod koniec sierpnia GUS poda dane o wzroście gospodarczym w II kwartale. To teoretycznie ostatni moment na zmiany. Ale żeby były przesłanki do ich wprowadzenia, dane makroekonomiczne musiałyby być dużo lepsze od naszych szacunków _ - powiedział.

Założenia budżetowe na 2010 rok zakładają, że PKB wzrośnie o 0,5 proc., zaś inflacja wyniesie 1,0 proc. Zdaniem Koteckiego, w 2010 roku dług publiczny może przekroczyć próg 55 proc. w stosunku do PKB.

_ - Jest to poważnym zagrożeniem. Niewiele wyższy wzrost gospodarczy w przyszłym roku może nie wystarczyć, by uchronić nas przed przekroczeniem tego progu _ - dodał.

W opinii Koteckiego Polska będzie powoli wychodzić z kryzysu._ - Trzeba mieć (...) świadomość, że to, co nas po części uchroniło przed głębokim kryzysem, czyli niewielki udział eksportu w PKB i jego struktura, raczej nie pomoże nam szybko się z nim uporać _ - powiedział.

_ - Poza tym jeszcze nie nastąpił koniec problemów na rynku pracy, druga połowa roku wciąż może przynieść negatywne zjawiska (...). Pragnę jednak zaznaczyć, że nie oczekuję jakichś bardzo niekorzystnych zmian w gospodarce na miarę 20-proc. bezrobocia sprzed kilku lat _ - dodał.

Zdaniem wiceministra, jest za wcześnie, by mówić, że gospodarka światowa wychodzi już z recesji._ - Poczekajmy kilka miesięcy, zobaczymy jak zachowa się produkcja, sprzedaż detaliczna czy handel zagraniczny. No i kwestia finansów publicznych. (...) Nie sądzę więc, by kryzys szybko przeszedł do historii _ - powiedział Kotecki.

_ - Nie wykluczam, że udział Polski na rynkach zagranicznych będzie po kryzysie wyższy niż przed kryzysem _ - dodał.

Raport Money.pl
*PKB Polski jednym z najlepszych na świecie * GUS opublikował dane za I kw. 2009 roku. PKB w skali roku wzrosło o 0,8 proc., co jest wynikiem nieco słabszym od przewidywań rynkowych. Analitycy liczyli na jednoprocentowy wzrost. Czytaj w Money.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)