Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gowin: doktorat, habilitacja, profesura także za praktyczne projekty dla biznesu

14
Podziel się:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje uruchomienie specjalnej, wdrożeniowej ścieżki kariery akademickiej, tak by stopnie naukowe można było uzyskiwać nie za prace teoretyczne, tylko za wdrożenia gospodarcze - mówi szef resortu, wicepremier Jarosław Gowin. To jeden z wielu pomysłów ministerstwa na pobudzenie innowacyjności na uczelniach wyższych.

Gowin: doktorat, habilitacja, profesura także za praktyczne projekty dla biznesu

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje uruchomienie specjalnej, wdrożeniowej ścieżki kariery akademickiej, tak by stopnie naukowe można było uzyskiwać nie za prace teoretyczne, tylko za wdrożenia gospodarcze, czyli realny wkład w rozwiązania dla biznesu - mówi szef resortu, wicepremier Jarosław Gowin. To jeden z wielu pomysłów ministerstwa na pobudzenie innowacyjności na uczelniach wyższych.

"Reformy wymagają także instytuty badawcze, ich potencjał nie jest dzisiaj w pełni wykorzystywany" - mówił Gowin. Jak dodał, MNiSW pracuje także nad nowym algorytmem finansowania uczelni. Chodzi w nim o to - tłumaczył - aby "uczelniom opłacało się - w sensie dosłownym - przyjmować mniej studentów, za to lepszych, a uwolnione moce profesorów, młodych, zdolnych doktorów, żeby były angażowane właśnie w badania naukowe".

Ambicją resortu jest także stworzenie uczelni, które będą konkurować z najlepszymi uczelniami na razie europejskimi, ale w przyszłości znajdą się w pierwszej setce rankingu szanghajskiego. To lista najlepszych uczelni na świecie, w której najwyżej notowane Uniwersytety Warszawski i Jagielloński znalazły się w 2015 roku przedziale pomiędzy 301. a 400. miejscem.

Wzmocnieniu roli innowacji w gospodarce i nauce ma służyć program Start in Poland z budżetem 3 mld zł ze środków publicznych na rozwój start-upów w Polsce. "Prawie 90 procent wszystkich innowacji, które powstały w ciągu ostatnich 35 lat, to były innowacje finansowane ze środków publicznych. Nawet te najbardziej spektakularne sukcesy w dziedzinie nowoczesnych technologii, takie jak firma Leona Maska, one rozwinęły się dzięki zamówieniom publicznym rządu amerykańskiego" - podkreślił Gowin.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
Ela
7 lat temu
Panie Ministrze - jeżeli stymulatorem polskiej nauki ma być nadal tytułologia, to od razu można powiedzieć, że taka reforma nic nie da. Habilitacja rodem z PRL'u skutecznie rozkłada polską naukę, dzieli ludzi, uniemożliwia współpracę (idiotyczne oświadczenia współautorów), w grupie współpracujących naukowców, każdy chce być pierwszym autorem, co jest potrzebne do habilitacji, utrzymuje feudalne stosunki pracy. Grupa habilitowanych przemieszcza się z jednej rady na inną, zupełnie nie mając czasu na naukę, oczywiście zostając współautorami artykułów swoich podwładnych. Szkoda młodych ludzi dla takiej nauki, więcej satysfakcji daje praktycznie każda inna praca. Dopóki nie zniesie Pan habilitacji, to będzie coraz gorzej, polska nauka będzie się staczać po równi pochyłej w dół, a w stosunku do innych państw będzie coraz gorzej. Praca nad trzema projektami nowej ustawy jest praktycznie zakończona - widać, że dużo wysiłku włożyły te trzy zespoły, aby praktycznie nic się nie zmieniło. Czy celem nauki nie może być nauka, a nie PRL'owska tytułologia?
Pantaleon
8 lat temu
[QUOTE] Nawet te najbardziej spektakularne sukcesy w dziedzinie nowoczesnych technologii, takie jak firma Leona Maska, [/QUOTE] o, to ciekawostka. czyżby chodziło o Elona Muska ? chociaż może jesteśmy ignorantami i po prostu nie znamy innowacyjnej firmy Leona.
wojtek
8 lat temu
Do Pana Ministra nie dociera, że należy zlikwidować przynajmniej tytuł naukowy nadawany przez Pana Prezydenta na wniosek tzw. CK. Ośmiesza to bowiem polską naukę i polskich naukowców. Podobnie rzecz się ma z habilitacją. Sprawę awansów należy pozostawić uczelniom, Jasne ? Proste ?
wifi
8 lat temu
no to się będzie działo...tak jak reforma w sądach... w końcu się zna na zamianach bo ..zmieniał poglądy wraz z zmianą partii :-)
Adam
8 lat temu
Może wreszcie dziennikarze nauczą się rozróżniać tytuły i stopnie naukowe. Są tylko dwa tytuły: zawodowy magistra, i naukowy profesora nadawany przez prezydenta RP (nie mylić ze stanowiskiem profesora nadzwyczajnego, które przydziela zwykle rektor danej uczelni). Natomiast doktor czy doktor habilitowany to tylko stopnie, które obecnie tak wiele znaczą, że aż nie nic znaczą........