Notowania

po
28.07.2013 14:18

Gowin ma swój program. Ujawnia pomysły

Konkurujący z Tuskiem o przywództwo polityk powiedział, że gdyby PO poparła te rozwiązania, stałaby się bardziej obywatelska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Artur Reszko)

Zmianę zasad przeprowadzania referendum ogólnokrajowego i postępowania z projektami obywatelskimi, upowszechnienie budżetu obywatelskiego, wprowadzenie okręgów jednomandatowych proponuje Jarosław Gowin. Rzucił wyzwanie Donaldowi Tuskowi i wezwał go do _ spontanicznej debaty _.

Ubiegający się o przywództwo w PO, Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej w Giżycku zapowiedział, że _ będzie namawiał koleżanki i kolegów z Platformy do poparcia czterech rozwiązań _. Jak mówił, zgłosił je, bo _ bardzo mu zależy na tym, żeby przywrócić w pełni obywatelski charakter Platformy Obywatelskiej _.

Gowin wyjaśnił, że jego propozycje dotyczą zasad przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego i procedowania nad projektami ustaw obywatelskich, a także wprowadzenia w szerszym zakresie budżetów obywatelskich (mieszkańcy decydują o przeznaczeniu części środków z lokalnego budżetu) i _ starego sztandarowego postulatu Platformy tj. okręgów jednomandatowych _.

Mówiąc o referendum, Gowin przypomniał, że _ dziś wniosek o jego przeprowadzenie może wylądować w koszu nawet wtedy, gdy jak w przypadku sześciolatków w szkołach, podpisało się pod nim milion osób _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/220/126428.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/sa;lepsze;pomysly;niz;zniesienie;progow,84,0,1353300.html) *Są lepsze pomysły niż zniesienie progów * Jarosław Gowin idzie na otwartą wojnę z Donaldem Tuskiem, ale nadal chce zostać w PO.

Moja propozycja brzmi: w przypadku, gdy organizatorzy zbiorą pod wnioskiem ponad milion głosów, to referendum odbywa się obligatoryjnie; nie byłoby wówczas uzależnione od woli posłów. Głosowanie odbywałoby się przy okazji najbliższych wyborów powszechnych - powiedział Gowin.

Gowin chce ponadto, by obywatelskie projekty ustaw (muszą mieć poparcie co najmniej 100 tys. obywateli ) obowiązkowo trafiały do sejmowej komisji. Jak mówił, powinna się nad nimi odbywać _ rzetelna, uczciwa debata parlamentarna _.

Uważa też, że obywatele powinni mieć _ prawo inicjatywy uchwałodawczej _ w samorządach lokalnych. Miałoby to się odbywać w ramach tzw. budżetów obywatelskich, w których pewna część budżetu jest zarezerwowana na realizację projektów zgłaszanych przez mieszkańców.

Mówiąc o okręgach jednomandatowych, Gowin przyznał, że w tej kadencji nie ma szans na wprowadzenie zmian w ordynacji wyborczej. _ Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć prace nad wprowadzeniem ordynacji mieszanej. Chodzi o to, by połowa okręgów rzeczywiście była obsadzana według ordynacji proporcjonalnej, a w drugiej byłyby okręgi jednomandatowe. Takie rozwiązanie jest w pełni zgodne z konstytucją _ - mówił Gowin i podkreślał, że o tym, które okręgi byłyby objęte ordynacją jednomandatową decydowaliby eksperci.

_ - Liderzy partyjni musieliby w tych okręgach obsadzić silne niezależne osobowości, a takich osobowości polska polityka potrzebuje. Kłopot w tym, że liderzy partyjni nie przepadają za takimi osobowościami _ - mówił Gowin.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/125/132221.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/tusk;udaje;lagodnego;ale;jeszcze;pokaze;wilcze;zeby,37,0,1353509.html) *Tusk udaje łagodnego, ale jeszcze pokaże wilcze zęby * Poseł Gowin dostanie srogą karę - przewiduje Bartosz Wawryszuk.

Jarosław Gowin spacerował po giżyckim porcie Dalba i rozdawał gazety wyborcze pt. _ Super Lider _ z dużym swoim zdjęciem na froncie, a na ostatniej stronie z przepisem na _ poselski chłodnik _. Gowin wyjaśniał, że powodem jego objazdu po kraju jest to, że _ chce przywrócić Polakom wiarę w to, że jest sens angażowania się w sprawy publiczne, że ich głosy mają znaczenie _.

_ - Donald Tusk wiele miesięcy temu obiecał, że tuskobuem będzie objeżdżał Polskę i spotykał się z normalnymi Polakami, rozmawiał o tym, co Polaków boli, ale tak samo jak unika debaty ze mną, tak samo unika spotkań z obywatelami, spotyka się jedynie z aparatem partyjnym na zamkniętych spotkaniach _ - mówił Gowin, czyniąc tym samym aluzję do popołudniowego spotkania premiera z działaczami PO z Warmii i Mazur w zamkniętym ośrodku w Łańsku pod Olsztynem. Gowin zapytany, czy się wybiera do Łańska, odparł, że _ nie ma zaproszenia _ i dodał, że w niedzielę będzie jeszcze w Mrągowie i Olsztynie.

Wczoraj Jarosław Gowin zadeklarował, że jest gotowy do debaty z premierem już teraz. _ Jeżeli Donald Tusk wierzy w siłę swoich argumentów, niech stanie do konfrontacji, a nie chowa się za plecami swoich zwolenników - _powiedział w Suwałkach. Według Gowina Tusk w niedzielę w Olsztynie spotka się z działaczami Platformy. Jak zapowiedział, jest gotowy do spotkania i _ spontanicznej debaty _ z liderem PO.

Czytaj więcej w Money.pl
Gowin czy Tusk? Oni teraz zdecydują Szef PO, premier Donald Tusk zapowiedział, że odda głos na siebie. Zagłosuje za pośrednictwem poczty, bo - jak wyjaśnia - jest konserwatystą.
Wpłynęły kandydatury na szefa PO Zgłoszenia wpłynęły w przewidzianym terminie - do godziny 12 - obie poparte odpowiednią liczbą podpisów członków Rady Krajowej Platformy.
Tagi: po, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz