Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gowin: mniej kar w zawieszeniu, więcej prac społecznych

0
Podziel się:

Prace społeczne, dozór elektroniczny zamiast kar w zawieszeniu - tego chce minister Gowin. A jak to wygląda w innych krajach?

Gowin: mniej kar w zawieszeniu, więcej prac społecznych
(Willeecole/Dreamstime)

Za zmianą systemu wykonywania kary na rzecz prac społecznych, dozoru elektronicznego i innych kar wolnościowych, a przeciw zbyt dużej liczbie kar więzienia w zawieszeniu, opowiada się minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Podobnie myśli część ekspertów.

Gowin wziął udział w zorganizowanym dziś w Pałacu Prezydenckim spotkaniu ekspertów w ramach Forum Debaty Publicznej. Tym razem dyskusja toczyła się pod hasłem _ nowy wymiar polityki karnej _. Chodzi o promowanie kar tzw. nieizolacyjnych - czyli innych niż więzienie.

_ - Będę przeciwstawiał się presji politycznej, opinii publicznej czy mediów, aby wprowadzać incydentalne zmiany zaostrzające politykę karną. Namysł jest potrzebny, ale głęboki. Prowadzi się go w komisji kodyfikacyjnej prawa karnego pod kierunkiem prof. Andrzeja Zolla _ - zadeklarował Gowin.

Jego zdaniem, w polskich sądach kar w zawieszeniu orzeka się zbyt wiele, także zbyt wiele orzeczonych kar rzeczywistego pozbawienia wolności jest nie wykonywanych. - _ To narusza zasady sprawiedliwości _ - ocenił minister. Jak powiedział, zna przypadek osoby 27 razy skazanej na karę więzienia w zawieszeniu - mimo tych wyroków kara przez długi czas nie została tej osobie odwieszona.

Gowin powiedział, że zamierza znaleźć w budżecie resortu środki finansowe, które zachęcą samorząd do tworzenia warunków do realizowania u nich prac społecznych. _ - Może wystarczą przesunięcia w ramach obecnych środków, aby rozwijać system kar nieizolacyjnych _ - dodał.

Jak zauważyła dr Barbara Stańdo-Kawecka z UJ, w ostatnich latach w USA i niektórych państwach zachodnich, w warunkach kryzysu i recesji, zmienił się ton wypowiedzi o polityce karnej. _ - Pojawiają się pytania o skutki realizowania ostrej polityki karnej przy uwzględnieniu kosztów, jakie ona generuje. Kary muszą być adekwatne do czynu, skuteczne i wydajne ekonomicznie - to po prostu powinny być dobrze wydane pieniądze _ - podkreśliła.

Zgadzała się z nią dr Joanna Felczak z SGH. _ - Gdy organizacja wymiaru kary jest dobra, to korzyść z pracy więźnia jest porównywalna z korzyścią pracy osoby zatrudnionej w ramach robót interwencyjnych _ - powiedziała.

W konferencji wziął udział William Rentzmann, dyrektor duńskiego urzędu ds. więziennictwa i probacji, który przedstawił doświadczenia w tej sprawie ze swojego kraju. Jak mówił, w Danii, podobnie jak w innych krajach, nastąpił wzrost przestępczości, ale udało się utrzymać w zdecydowanej większości kary nieizolacyjne (probację) względem liczby osób skazanych na więzienie. Dominują kary grzywny - podkreślił. Dodał, że poziom wymierzanych kar jest niższy niż w innych krajach. _ - Dwie trzecie kar opiewa na 3 miesiące pozbawienia wolności _ - powiedział.

Były szef więziennictwa gen. Jacek Włodarski poinformował, że z jego badań wynika, iż wielu przebywających za kratami w ramach kar zastępczych (niezapłacona grzywna) bardzo chce pracować. _ - Może czasami - jeśli nieodpłatna praca tego skazanego jest wykonana bardzo dobrze - to ta praca mogłaby zostać wyceniona, a grzywna zniesiona _ - zaproponował.

Prof. Andrzej Zoll propozycję Włodarskiego uznał za _ bardzo interesującą i wartą dyskusji _. Opowiedział się też za wprowadzeniem do naszych przepisów kar krótkoterminowych (nawet 1-2 tygodnie), działających na zasadzie szoku, stosowaniem dozoru elektronicznego (SDE) dla warunkowo zwalnianych z reszty kary (na początkowy okres zwolnienia) albo stosowanym jednocześnie z karą ograniczenia wolności.

_ - 47 procent kuratorów ulega wiktymizacji - trzeba wzmocnić ich bezpieczeństwo. Kuratorzy potrzebują też nowej ustawy - bo dziś są oni przeciążeni biurokracją. W zakładach karnych powinno być 50 tysięcy osób, dziś jest przeludnienie _ - powiedział kryminolog prof. Brunon Hołyst, wzbudzając aplauz wśród zebranych.

Kierownik Ośrodka Badań Handlu Ludźmi UW prof. Zbigniew Lasocik, komentując funkcjonowanie SDE uznał, że system ten został niewłaściwie pomyślany. _ - Powinniśmy robić wszystko, aby dzięki tym obrączkom nie wpuszczać do więzień jak największej liczby skazanych, a nie aby ich z więzień wypuszczać z obrączkami _ - ocenił. Jak podkreślił, za dużo jest kar zastępczych (np. kara aresztu za nieuiszczoną grzywnę czy alimenty). _ - Taka grzywna powinna nad skazanym wisieć do śmierci i powinien ją ściągnąć urząd skarbowy - a nie wsadzać tego człowieka do więzienia, bo zawsze to jest dla państwa drożej _ - zaznaczył.

Czytaj więcej w Money.pl
"Rażące uchybienia". Po kontroli w Gdańsku Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin nie wykluczył kolejnych postępowań dyscyplinarnych.
Prezydent wyrozumiale o wpadce Gowina Bronisław Komorowski uważa, że Jarosław Gowin dobrze zrobił przepraszając za swoją wypowiedź o tym, że _ ma w nosie literę przepisów, ważny jest ich duch _.
Obcinali brody i włosy. Grozi im 20 lat więzienia Sąd w stanie Ohio uznał, że grupa szesnastu członków radykalnego odłamu amiszów jest winna _ przemocy motywowanej nienawiścią _
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)