Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"GPW będzie centrum finansowym Europy Środkowej"

0
Podziel się:

Adam Maciejewski zapowiada strategię rozwoju do 2020 roku.

"GPW będzie centrum finansowym Europy Środkowej"
(GPW)

Prezes giełdy Adam Maciejewski poinformował podczas debaty na temat rynku kapitałowego, że do końca tego roku warszawska giełda przygotuje strategię rozwoju do 2020 r. Zdaniem jego i innych ekspertów GPW powinna stać się centrum finansowym regionu.

Maciejewski poinformował, że elementy przygotowywanej strategii zostaną przedstawione na początku grudnia. _ Pracujemy aktualnie nad strategią na okres do 2020 r. Ta strategia jest dyskutowana z radą nadzorczą. Zakładam, że będzie gotowa najpóźniej do końca tego roku. Pewne elementy zostaną ujawnione na konferencji na początku grudnia _ - wskazał.

Odnosząc się do wyników, jakie osiągała warszawska giełda w ostatnich latach nie krył rozgoryczenia. _ Jestem krytycznie nastawiony do tempa rozwoju rynku w ostatnich latach _ - powiedział.

Jak mówił, w 2006 r. kapitalizacja giełdy do PKB wynosiła 35,2 proc., a na koniec 2012 r. było to 34,6 proc. Z kolei kapitalizacja spółek krajowych na przestrzeni 6 lat wzrosła o 19 proc., a obroty wzrosły o 17 proc. _ Płynność giełdy w 2006 r. wynosiła 42 proc., a na koniec 2012 r. 37 proc. _ - mówił. _ To pokazuje, że rynek kapitałowy wcale się tak ładnie nie rozwijał jakbyśmy chcieli _ - podkreślił.

W opinii ekspertów biorących udział w debacie nasz rynek kapitałowy potrzebuje nowej strategii działania na kilka lat do przodu. _ Dziś taka strategia jest bardziej potrzebna niż w 2004 r. Wyczerpały się naturalne fazy rozwoju rynku kapitałowego w Polsce. Trzeba bardziej wyrafinowanego podejścia (...). Ministerstwo skarbu ma do zaproponowania sprzedaż PKP Cargo, Energę i za chwilę powie, że zamknie sklep, bo nie ma co sprzedawać _ - powiedział wiceprezes PwC Jacek Socha.

Z kolei prezes Rady Giełdy Wiesław Rozłucki stwierdził, że jest dumny z rozwoju warszawskiego parkietu. Podkreślał, że GPW odegrała i nadal odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju naszej gospodarki.

W jego opinii, konieczne jest jednak wypracowanie strategii rozwoju giełdy na najbliższe kilka lat. _ Dzisiejszy cel to uzyskanie statusu centrum finansowego Europy Środkowej (...). Żeby zbudować centrum trzeba wielu sojuszników - firmy audytorskie, prawnicze, public relations. Takie programy są wspierane przez główne miasta europejskie jak Londyn, Paryż. Tymczasem czegoś takiego nie ma w Warszawie. Taki projekt musi mieć mocne poparcie polityczne _ - mówił Rozłucki. W jego opinii takie poparcie powinno wychodzić z resortu skarbu.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)