Notowania

odl
19.01.2009 11:45

GPW: Pierwsze bankructwo z powodu opcji

Trwa dramat akcjonariuszy Odlewni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Akcje Odlewni, które w piątek, w związku ze stratami na opcjach walutowych, złożyły wniosek o upadłość, tracą dziś ponad 44 procent.

Odlewnie są pierwszą polską spółką notowaną na GPW, która tak drastycznie odczuła straty na ryzykownych opcjach walutowych. Nie wiadomo ile wyniosły straty firmy z tego tytułu, jednak -jak podały Odlewnie - _ wartość zobowiązań, pomimo braku ich wymagalności przekroczyła wartość majątku spółki _.

Informacja została podana w piątek po zakończeniu sesji, więc rynek nie zdążył zareagować. Wiadomo było, że dziś inwestorzy zaczną wyprzedawać papiery spółki. Około południa akcje traciły 44 proc. i kosztowały 80 groszy. To najniższy poziom od 2003 roku. Wcześniej, po otwarciu, za akcje płacono nawet 62 grosze, co było prawie najniższym poziomem w historii.

Straty wszystkich spółek, które były zaangażowane w ryzykowne opcje walutowe szacuje się na nawet kilka miliardów złotych.

Równocześnie wolumen jest najwyższy od października 2006 r., gdy spółka biła rekordy popularności , a inwestorzy wyrywali sobie papiery z rąk.

Warto dodać, że gdyby nie straty na opcjach, spółka radziłaby sobie całkiem nieźle. Jak podała spółka: _ Spółka prowadzi rentowną działalność gospodarczą, na bieżąco reguluje swoje zobowiązania. _

* [ Przeczytaj pełen komunikat Odlewni ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/odlewnie;polskie;upadaja;przez;opcje,1,0,418817.html )
* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ )
* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
Tagi: odl, odlewnie, opcje walutowe, bankructwo, straty, giełda, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, komentarz, pieniądze, kryzys, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz