Notowania

grabarczyk
01.07.2009 14:35

Grabarczyk chwali się rekordem

Minister powiedział, że w tym roku ogłoszono przetargi na ponad 500 kilometrów autostrad.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

W tym roku ogłoszono przetargi na budowę 575 kilometrów autostrad; to rekord - powiedział minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

30 czerwca Grabarczyk podpisał z Autostradą Wielkopolską II SA umowę na finansowanie fragmentu autostrady A2 Świecko-Nowy Tomyśl.

Jak ocenił minister, podpisanie umowy było _ skomplikowane _. _ - Kredyty zostały udzielone przez Europejski Bank Inwestycyjny i aż 11 banków komercyjnych. To właśnie dlatego negocjacje trwały dość długo _ - wyjaśnił.

Premier Donald Tusk powiedział, że postawił publiczne ultimatum ministrowi infrastruktury Cezaremu Grabarczykowi po to, aby _ wszyscy zrozumieli, że żarty się skończyły _. Szef rządu wyraził jednocześnie zadowolenie, że ministrowi udało się rozstrzygnąć kwestię finansowania autostrady A2.

Tusk zapowiadał, że jeśli do końca czerwca Grabarczyk nie rozstrzygnie kwestii finansowania i rozpoczęcia robót na dwóch kluczowych odcinkach autostrady A2, będzie musiał pożegnać się ze stanowiskiem.

W połowie czerwca rząd upoważnił ministra infrastruktury do podpisania w imieniu Skarbu Państwa umów związanych z finansowaniem odcinka płatnej autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl. Datę tzw. zamknięcia finansowego ustalono na 30 czerwca br. Obecnie autostrada A2 liczy prawie 254 km i łączy Łódź z Nowym Tomyślem (Wielkopolskie). Docelowo będzie przebiegać ze Świecka, przez Poznań, Konin, Łódź, Warszawę, Siedlce do polsko-białoruskiego przejścia granicznego Kukuryki-Kozłowicze.

Grabarczyk powiedział również, że rząd przyjął uchwałę, _ która upoważniła ministra finansów do udzielenia gwarancji w związku z kredytami, które są zaciągnięte na inny odcinek autostrady A1 pomiędzy Toruniem a Nowymi Marzami _. Ogłoszono również drugi etap przetargu na odcinek autostrady A2 Stryków - Konotopa i rozesłano do oferentów propozycje składania ofert cenowych.

Minister zaznaczył, że resort ogłosił także przetarg na kolejny odcinek autostrady A4. Jak mówił, na IV kwartał _ pozostaje do ogłoszenia tylko jeden przetarg _. - _ Będziemy mieli komplet postępowań przetargowych dla tej autostrady _ - dodał. Grabarczyk powiedział również, że dwa dni temu ogłoszono przetarg na drugą nitkę autostrady A18.

Autostrada A1 obecnie łączy Trójmiasto z Grudziądzem, a docelowo ma połączyć Trójmiasto, Toruń, Łódź, Częstochowę z Górnym Śląskiem; ma łączyć polskie drogi z siecią dróg w środkowej i południowej Europy.

Trasa A4 przebiegać będzie od dawnego przejścia granicznego z okolic Zgorzelca poprzez Legnicę, Wrocław, Opole, Kraków, Tarnów, Rzeszów do przejścia granicznego na Ukrainę Korczowa-Krakowiec.

Autostrada A18 budowana jest w województwach lubuskim i dolnośląskim.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Budowa A2 w końcu ruszy. Umowa podpisana ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/budowa;a2;w;koncu;ruszy;umowa;podpisana,231,0,486375.html )
* [ **Grabarczyk** na wygnaniu w Łodzi? ]( http://news.money.pl/artykul/grabarczyk;na;wygnaniu;w;lodzi,0,0,482304.html )
* [ Premier o ultimatum: Żarty się skończyły ]( http://news.money.pl/artykul/premier;o;ultimatum;zarty;sie;skonczyly,21,0,486933.html )
Tagi: grabarczyk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz